Co to jest PUESC i jakie daje możliwości?

Co to jest platforma PUESC i jakie daje możliwości?

PUESC, czyli Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, to niezbędne narzędzie dla każdej osoby i firmy, która zajmuje się importem, eksportem lub tranzytem towarów. Dzięki niej, zarówno przedsiębiorcy, jak i organy administracji celnej, mogą nie tylko sprawnie się komunikować, ale też zrealizować różne procedury związane z obsługą celno-skarbową. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o PUESC koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Platforma PUESC – czym jest i jakie ma zalety?

Jak wspominaliśmy Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych to zaawansowane narzędzie stworzone przez Ministerstwo Finansów, które umożliwia elektroniczną komunikację. To nie wszystko! Platforma została wdrożona przede wszystkim, aby ułatwić realizację różnorodnych procedur związanych z obsługą celno-skarbową.

I to właśnie szybkość i efektywność przeprowadzania konkretnych działań związanych z importem, eksportem, czy tranzytem jest największym atutem PUESC. Korzystając z platformy oszczędzasz czas, który normalnie musiałbyś poświęcić na wizyty w urzędach celnych czy przesyłanie dokumentów tradycyjną pocztą. Wszystko możesz załatwić online i jednocześnie otrzymać potwierdzenie rozpoczęcia danej procedury, czy jej zamknięcia.

Transparentność – to druga ważna zaleta platformy PUESC. Dzięki elektronicznej dokumentacji masz pełny wgląd w status swoich spraw i przesyłanych dokumentów. To sprawia, że zarządzanie operacjami celno-skarbowymi staje się bardziej przejrzyste i kontrolowane.

Kolejną zaletą jest redukcja kosztów – nie musisz drukować dokumentów, czy jeździć do urzędów, które nie zawsze są w Twoim mieście.

Na koniec – ale niemniej ważne – wśród zalet Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych musimy wymienić zwiększenie bezpieczeństwa: Platforma gwarantuje bezpieczne przesyłanie dokumentów oraz danych, co minimalizuje ryzyko błędów oraz utraty ważnych informacji.

Do czego niezbędna jest Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych?

Funkcjonalności platformy jest bardzo wiele i stale się rozrasta. Po zarejestrowaniu się do systemu możesz wiele zadań związanych z handlem międzynarodowym załatwić online.

Do najbardziej popularnych opcji jakie możesz znaleźć na PUESC należy otrzymanie numeru EORI. Jest on niezbędny dla każdej osoby i firmy, która zajmuje się handlem na terenie Unii Europejskiej, a także poza nią. Więcej na ten temat możesz przeczytać w materiale “Czym jest numer EORI i jak go uzyskać”.

To tylko pierwsza funkcjonalność, a jest ich znacznie więcej. Jeśli będziesz korzystać z platformy możesz też:

  • złożyć wniosek o nadanie nr REX (System zarejestrowanych eksporterów), WIT (Wiążąca Informacja Taryfowa) WIP (Wiążąca Informacja o Pochodzeniu);
  • zarządzać gwarancjami celnymi, sprawdzać saldo na gwarancji, składać wnioski o wydanie nowych pozwoleń na poziomie międzynarodowym;
  • złożyć oświadczenie do Urzędu celno-skarbowego  składane w związku z rozliczeniem podatku VAT w deklaracji podatkowej, odstąpieniem od obowiązku złożenia zabezpieczenia kwoty podatku VAT w procedurach specjalnych i czasowym składowaniu czy odstąpieniem od obowiązku złożenia zabezpieczenia kwoty akcyzy w procedurach specjalnych i czasowym składowaniu.
  • ubiegać się o uzyskanie certyfikatu AEO (więcej na jego temat przeczytasz w naszym artykule “Certyfikat AEO – czym jest i jak go uzyskać”) , a w przyszłości również pozwoleń dotyczących pozostałych uproszczeń celnych czy procedur specjalnych;
  • zarejestrować się i korzystać z systemu SENT;
  • dokonać rejestracji/aktualizacji/usunięcia reprezentacji – jeśli chcesz upoważnić osobę lub podmiot aby działał w Twoim imieniu.

A jeśli chcesz skorzystać z platformy PUESC, albo już jesteś jej użytkownikiem ale gubisz się w gąszczu możliwość napisz do nas na adres puesc@dta.com.pl lub zadzwoń 71 33 43 628. Nasz zespół ekspertów z przyjemnością udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji oraz wsparcia technicznego. W swojej ofercie mamy szkolenie, po którym będziesz poruszał się po platformie „jak ryba w wodzie”.

Natomiast jeśli nie chcesz zagłębiać się w opcje jakie daje PUESC możesz zlecić nam wszystkie zadania związane ze sprawami celno-skarbowymi.

A co nowego niedługo pojawi się na platformie?

PUESC stale się rozrasta o nowe funkcjonalności. Zgodnie z zapowiedziami w najbliższym czasie ma pojawić się możliwość jeszcze większej automatyzacji procesów, co ma bardziej usprawnić korzystanie z platformy.

Zmienić się ma też interfejs na bardziej intuicyjny i wygodniejszy dla użytkowników, a także platforma ma zostać połączona z innymi systemami.

Ministerstwo Finansów pracuje też nad wdrożeniem nowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo danych, aby zapewnić użytkownikom wyższy poziom ochrony ich informacji.

Ma też zostać skrócony czas rozpatrywania spraw i zgłoszeń.

Jak możesz zauważyć Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych to świetne narzędzie, które może ułatwić import, eksport, czy tranzyt. Dzięki niej Twoja firma może zwiększyć efektywność przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów i błędów.

Jeśli potrzebujesz wsparcia skontaktuj się z nami. DTA od ponad 30 lat pomaga importerom i eksporterom z całego świata