Cross-docking – co to jest i na czym polega?

Cross-docking – co to jest i na czym polega?

Cross-docking to rozwiązanie logistyczne, które pozwala na znaczne skrócenie czasu magazynowania towarów i przyspieszenie ich dostawy do ostatecznego odbiorcy. A na czym dokładnie polega, dla kogo to świetna opcja i kto świadczy takie usługi? Zapraszamy do artykułu.

Co jest cross-docking?

Cross-docking to rozwiązanie logistyczne, które eliminuje magazynowanie. Przywieziony towar, jest rozładowywany, sortowany i konsolidowany (jeśli jest taka potrzeba), a następnie pakowany na ciężarówki, które trafiają bezpośrednio do klienta lub miejsca docelowego.

Zasadniczo towary są jedynie przechowywane w magazynie na krótki okres, w którym przeprowadzane są przeładunek i przepakowanie.

Co ważne, w zależności od Twojego zapotrzebowania cross – docking może dotyczyć 

  • całych palet
  • konsolidacji towaru, czyli z mniejszych przesyłek przygotowywany jest większy transport

 

Cross-docking jest szczególnie popularny w branżach, gdzie liczy się szybki przepływ towarów, takich jak handel detaliczny, farmacja, elektronika czy branża spożywcza. Gdzie jeszcze?

Dla kogo cross-docking jest dobrym rozwiązaniem?

Jak wspomnieliśmy cross-docking jest szczególnie polecany dla firm, które działają w branżach szybko rotujących towarów lub wymagają szybkiego przepływu, aby zminimalizować ryzyko przeterminowania.

Ale nawet jeśli nie działasz w tych branżach cross – docking może również sprawdzić się w Twoim przypadku. Kiedy? Jeśli chcesz:

  • zredukować koszty magazynowania, a tym samym zaoszczędzić konkretne pieniądze
  • sprzedajesz produkty sezonowe, gdzie istnieje nagłe i wysokie zapotrzebowanie, np. w okresie świątecznym
  • działasz na szeroką skalę. Twoja firma ma rozbudowaną sieć dystrybucji.

 

A dlaczego warto rozważyć cross – docking?

Plusy tego rozwiązania logistycznego

Cross-docking oferuje wiele korzyści, które przekładają się na efektywność operacyjną i satysfakcję klienta.

To przede wszystkim oszczędność czasu poprzez redukcję czasu magazynowania. To z kolei przekłada się na optymalizację kosztów. Zmniejszenie powierzchni magazynowej oraz minimalizacja zapasów zwiększa Twoją płynność finansową. 

To nie wszystko! Cross – docking to także lepsza kontrola zapasów i niższe ryzyko przeterminowania produktów. Na koniec – redukcja ryzyka uszkodzeń. Mniejsza liczba przeładunków i krótszy czas przechowywania zmniejszają ryzyko uszkodzenia towarów.

Gdzie przeprowadzany jest cross-docking?

Cross-docking odbywa się w specjalnych magazynach logistycznych, które są przystosowane do szybkiego przeładunku towarów. Nie płacisz za powierzchnię magazynową, a de facto za usługę. 

Najczęściej świadczą ją centra dystrybucji i logistyczne. Cross-docking może też odbywać się w portach i terminalach, gdzie towary są rozładowywane z kontenerów i natychmiast załadowywane na ciężarówki.

Jeśli chcesz skorzystać z tego rozwiązania logistycznego możesz zgłosić się do nas. Eksperci DTA kompleksowo obsłużą tą część łańcucha dostaw. Od odbioru kontenera z dowolnego terminala, jego transport i dekonsolidację, a kończąc na odprawie celnej i dystrybucji do finalnych odbiorców.

Zapraszamy do kontaktu:

tel: 693 298 777
e-mail: magazyny@dta.com.pl