CZYM ZAJMUJE SIĘ AGENT CELNY

Agent celny - czym dokładnie się zajmuje i jakie ma uprawnienia?

Agent celny, choć często mylony jest z funkcjonariuszem celnym, jest zupełnie innym zawodem. A czym dokładnie się zajmuje, jakie ma uprawnienia, co może zrobić w imieniu klienta i kto może nim zostać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat pracy agenta celnego. 

Czym zajmuje się agent celny?

Agent celny często jest mylony z funkcjonariuszem celnym, a to duży błąd.

Funkcjonariusz celny jest pracownikiem administracji celnej, który odpowiada za egzekwowanie przepisów celnych i podatkowych. Zajmuje się m.in. kontrolowaniem przesyłek na granicach, przeprowadzeniem rewizji celnej, czy sprawdzaniem całej dokumentacji jaka jest wymagana w handlu międzynarodowym.

Natomiast agent celny to specjalista odpowiedzialny za obsługę formalności celnych. Jest wsparciem dla przedsiębiorców (i nie tylko) w trakcie importu lub eksportu towaru.

A czym dokładnie zajmuje się agent celny? Tu lista jest długa, jednak wśród najbardziej popularnych działań możemy wymienić:

  • przygotowywanie i składanie zgłoszeń celnych (więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule “Zgłoszenia celne, czym są i jak je złożyć”)
  • obliczanie należności celnych, podatkowych i innych opłat,
  • doradzanie klientom w zakresie klasyfikacji taryfowej i preferencyjnego pochodzenia towarów (więcej w materiale o podobnym tytule “Preferencyjne pochodzenie towaru – czym jest i jak je udokumentować”)
  • monitorowanie zmian w przepisach celnych,
  • reprezentowanie klientów przed organami celnymi podczas kontroli,
  • pomoc w załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem pozwoleń, np. na uproszczone procedury celne.

W skrócie – agent w imieniu swojego klienta zajmuje się formalnościami celnymi, które pozwalają na to, aby produkty mogły legalnie i bez problemu przekroczyć granicę.

Jak zostać agentem celnym w Polsce?

Aby zostać agentem celnym w Polsce, należy uzyskać wpis na listę agentów celnych, prowadzoną przez Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie. Jeśli myślisz o tym zawodzie pamiętaj, aby spełniać konkretne wymagania.

Po pierwsze musisz posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że musisz być pełnoletni i mieć pełne prawa obywatelskie.

Po drugie musisz zdobyć odpowiednie kwalifikacje lub doświadczenie. Najlepiej, jeśli masz:

  • dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku związanym z naukami ekonomicznymi, prawnymi lub technicznymi (obejmującymi wiedzę z zakresu prawa celnego),
  • albo świadectwo ukończenia studiów podyplomowych,
  • albo co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie.

A jeśli chcesz zostać agentem celnym, ale brakuje Ci wiedzy lub pracowałaś kiedyś w zawodzie i chcesz do niego wrócić, polecamy Ci nasze szkolenie “Agent Celny”. To nasz najbardziej popularny kurs. Dzięki niemu zdobędziesz nie tylko wiedzę, ale również konkretne umiejętności, które będziesz mógł wykorzystać w obecnej lub przyszłej pracy. WAŻNE! Kurs nie gwarantuje wpisu na listę agentów.

Wracając do wymagań jakie musisz spełniać, jeśli chcesz zostać agentem celnym. Kolejne to brak karalności. Nie możesz być skazany za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi. W skrócie: musisz mieć czystą kartotekę.

Na koniec musisz wypełnić wniosek o wpis na listę agentów celnych. Jest to oficjalny rejestr osób, które mogą wykonywać ten zawód.

Agent celny w DTA – kilka opcji

Niezależnie czy jesteś importerem, eksporterem, szukasz pracy, czy chcesz podnieść swoje kwalifikacje – w DTA znajdziesz coś dla siebie.

Potrzebujesz wsparcia na granicy? Chcesz mieć gwarancję, że Twoje zgłoszenie celne nie zawiera błędów? Nie masz czasu na zgłębianie przepisów, aby mieć pewność, że cały proces odbywa się w zgodzie z nimi? Nasi licencjonowani agenci celni zajmą się wszystkimi formalnościami za Ciebie, będą Cię także reprezentować w trakcie ewentualnej kontroli czy rewizji celnej.

To nie wszystko! Współpracując z DTA możesz liczyć na wsparcie przy transporcie, magazynowaniu i księgowości. Jeśli jesteś zainteresowany napisz lub zadzwoń do nas: marketing@dta.com.pl lub 71 33 43 604.

Natomiast jeśli szukasz pracy jako agent celny koniecznie sprawdź nasze ogłoszenia. Stale się rozwijamy więc możliwe, że czekamy właśnie na Ciebie.

Na koniec, jeśli szukasz wiedzy polecamy Ci nie tylko kurs “Agent celny” ale także nasze szkolenia otwarte, całą listę znajdziesz tutaj. A w razie pytań napisz na adres szkolenia@dta.com.pl.