Import do Polski przez kraje członkowskie

Import do Polski przez kraje członkowskie

Często odprawa celna w innym kraju niż Polska może być bardziej korzystna dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim dzięki zastosowaniu procedury 4200. A czym dokładnie ona jest i jak najlepiej zaplanować import do Polski przez kraje członkowskie – tego dowiesz się z naszego artykułu.

Import do Polski przez kraje członkowskie

Jeśli importujesz swoje towary drogą morską, transportem drogowym czy kolejowym najczęściej będą one przekraczać granicę UE w jednym z krajów członkowskich. Czy wiedziałeś, że już w pierwszym z państw możesz przejść odprawę celną, a dodatkowo skorzystać z ułatwień całej procedury.

Takie możliwości daje procedura 4200. Pozwala ona na odroczenie podatku VAT, na uregulowanie którego normalnie miałbyś 10 dni. Więcej na temat samej procedury pisaliśmy w artykule “Procedura 4200 w imporcie”.

WAŻNE! Aby móc skorzystać z tego rozwiązania odprawa celna musi odbyć na terenie jednego z krajów członkowskich, a towar musi także trafić do kraju UE, ale innego niż ten, gdzie została przeprowadzona odprawa.

Najprościej wytłumaczyć to na przykładzie.

Import towarów do Polski przez Holandię

Załóżmy, że chcesz importować towar do Polski przez kraje członkowskie i zdecydowałeś się na Holandię. Dlaczego to dobry wybór?

Holandia ma jedne z największych portów morskich w Europie, a transport statkiem jest jednym z najtańszych. Do tego duże porty lotnicze i świetny system drogowy.

Jeśli zdecydujesz się na odprawę celną w tym państwie, a ostatecznie Twój towar trafi do Polski lub innego kraju, możesz skorzystać z procedury 4200. Do zgłoszenia celnego będziesz potrzebować takich samych dokumentów jak w przypadku odprawy w Polsce, czyli:

  • faktury handlowej
  • listu przewozowego
  • upoważnienia PoA, które otrzymasz od agenta celnego
  • wyciągu z Izby Handlowej
  • świadectwa pochodzenia towaru
  • innych dokumentów wymaganych dla danego rodzaju towaru, czyli certyfikaty i pozwolenia (jeśli te są wymagane prawem)

 

WAŻNE! Nie zapomnij o numerze EORI. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule “Czym jest numer EORI i jak go uzyskać”.

Po przejściu odprawy celnej w Holandii będziesz musiał zapłacić cło, zgodne z europejską stawką, jednak dzięki zastosowaniu procedury 4200 nie będziesz musiał płacić podatku VAT od razu. Należność będziesz musiał uregulować dopiero w momencie wprowadzenia towaru do sprzedaży. Dokładniej podatek należny będzie równy podatkowi naliczonemu i w momencie sprzedaży towaru powstanie konieczność odprowadzenia podatku należnego.

Inne korzyści z importu towarów do Polski przez kraje członkowskie

Odroczenie podatku VAT pozwala zwiększyć Twoją płynność finansową, ale to nie jedyne korzyści z odprawy celnej poza Polską.

Zastosowanie procedury 4200 upraszcza także do minimum formalności importowe, co zmniejsza koszty. Nie musisz też składać deklaracji tranzytowej.

Ponieważ Twój towar będzie już oclony, zwiększa się również konkurencyjność Twojej firmy na rynku.

WAŻNE! Nie musisz zostać płatnikiem VAT w kraju, gdzie przeprowadzana będzie odprawa celna.

A jeśli dodatkowo zdecydujesz się na import towarów do Polski przez Holandię i zaczniesz współpracę z DTA, nie tylko za Ciebie załatwimy wszystkie formalności związane ze zgłoszeniem celnym. Pomożemy Ci również w uzyskaniu wszystkich certyfikatów i pozwoleń, a nasi eksperci będą Cię reprezentować w trakcie ewentualnej kontroli. Pomogą Ci też w zorganizowaniu dalszego transportu i magazynowaniu towaru.

WAŻNE! Oddziała DTA Holandia to eksperci, którzy mówią aż w trzech językach: polskim, angielskim i holenderskim.

Jeśli jesteś zainteresowany napisz do nas na adres joanna.kuznia@dtalogistiek.nl lub skontaktuj się z nami przez stronę internetową naszego holenderskiego oddziału.