Kontrola celna – na czym polega i kiedy może Cię spotkać?

Kontrola celna - na czym polega i za co może Cię spotkać?

Błędy lub brak dokumentów, towar niezgodny ze zgłoszeniem – to jedne z przyczyn kontroli celnej. To nie wszystko! Może przytrafić Ci się również wyrywkowa kontrola celna. A jak wygląda ta procedura, czy da się do niej przygotować i co zrobić, jeśli otrzymasz wezwanie? Zapraszamy do artykułu.

Kontrola celna, czyli dokładnie co i kiedy może Cię spotkać?

Kontrola celna to nic innego jak szereg procedur, które realizuje celnik w odniesieniu do zgłoszonego do odprawy celnej towaru. Najczęściej jest wynikiem zaniedbań, błędów lub świadomego łamania prawa.

Co ważne, kontrola celna może zostać przeprowadzona w trakcie odprawy celnej, ale również w trakcie transportu.

A co dokładnie przykuje szczególną uwagę celników?

1 Braki lub błędy w dokumentacji.

Jeśli dokumenty zgłoszeniowe, takie jak faktury, świadectwa pochodzenia, licencje lub inne niezbędne certyfikaty (jak np. sanitarno-fitosanitarne), są niekompletne, niezgodne z rzeczywistością lub budzą wątpliwości.

2 Podejrzenie zaniżenia wartości towaru

Organy celne mogą zweryfikować, czy zadeklarowana wartość towarów odpowiada ich rzeczywistej wartości rynkowej. Zaniżenie wartości towarów w celu obniżenia należności celnych, VAT lub akcyzy jest niezgodne z prawem i może skutkować dodatkowymi kontrolami, a także sankcjami.

3 Podejrzenie przemytu

Jeśli istnieje podejrzenie, że przewożone towary są nielegalne (np. narkotyki, broń, podróbki), celnik ma prawo do przeprowadzenia szczegółowej kontroli, w tym fizycznej inspekcji towarów.

Celnik może również przeprowadzić kontrolę losową, nawet jeśli nie ma bezpośrednich podejrzeń o nieprawidłowości. Takie kontrole mają na celu prewencję i sprawdzenie zgodności z przepisami prawa.

A jak wygląda kontrola?

W trakcie kontroli urzędnik sprawdza, czy dokumenty są kompletne, prawidłowo wypełnione i czy zgłoszone informacje są zgodne z przepisami.

Dodatkowo celnicy uprawnieni są do pobrania próbek towarów lub ich rewizji. W tym celu mogą:

  • sprawdzić Twój towar
  • przeliczyć/ zważyć towar lub dokonają innych pomiarów
  • ustalą także parametry i właściwości towarów w celu stwierdzenia ich rodzaju, stanu oraz oceny ich wartości celnej.

 

WAŻNE Musisz uczestniczyć w rewizji lub możesz wskazać inną osobę, która w Twoim imieniu będzie obecna w trakcie działań celników. Może to być ktoś z Twojej firmy lub pracownik reprezentującej Cię agencji celnej.

Czy można uniknąć kontroli?

Tak jak pisaliśmy, nawet jeśli Twoje zgłoszenie celne nie zawiera błędów i import/ eksport odbywa się z należytą starannością Twój towar może zostać wytypowany do wyrywkowej kontroli celnej. Ale spokojnie, jeśli spełniłeś wszystkie powyższe warunki nie masz się czym przejmować. Kontrola ograniczy się do sprawdzenia dokumentów i towaru, a Ty po jej ukończeniu (i opłaceniu należności celnych) będziesz mógł wprowadzić towar na rynek.

A co, jeśli celnik wykryje nieprawidłowości? Twój towar zostanie zatrzymany do czasu wyjaśnienia sprawy lub uzupełnienia dokumentów. W zależności od przewinienia otrzymasz karę finansową lub administracyjną, a jeśli sprawa będzie poważna zostanie skierowana do dalszego postępowania.

Dlatego zawsze, jeśli importujesz lub eksportujesz towary dbaj o każdy szczegół. A jeśli nie jesteś pewien lub nie masz czasu na załatwienie formalności zleć to profesjonalistom, którzy zajmują się tym od lat. Rzetelna agencja celna pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze na ewentualne kary, a jej pracownicy będą Cię reprezentować w trakcie kontroli celnej.

Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie zgłoś się do nas – od ponad 30 lat wspieramy przedsiębiorców w handlu międzynarodowym.