Koszty magazynowania – jak można je obniżyć?

Koszty magazynowania - jak można je obniżyć?

Outsourcing usług logistycznych, automatyzacja procesów czy cross docking – to jedne z wielu sposobów na to aby obniżyć koszty magazynowania. A jakie są pozostałe i co możemy zaliczyć do wspomnianych kosztów – zapraszamy do artykułu.

Zacznijmy od początku

Koszty magazynowania, czyli właściwie co?

Koszty magazynowania to wszelkie wydatki związane z przechowywaniem towarów w magazynie. Z pozoru są oczywiste, ale czy zdajesz sobie sprawę ze wszystkich? Możliwe, że oszczędności znajdziesz właśnie w jednym z naszych podpunktów, o którym nie wiedziałeś lub wypadł Ci z głowy.

Dla ułatwienia podzieliliśmy je na kilka głównych kategorii:
1 Koszty operacyjne, tu znajdziesz

  • wydatki stałe poniesione na wynajem lub amortyzację magazynu:
  • wydatki poniesione na energię, czyli zużycie prądu, ogrzewania, klimatyzacji oraz oświetlenia.
  • wydatki poniesione na personel, są to nie tylko wynagrodzenia, ale również ubrania robocze, czy szkolenia.

2. Koszty administracyjne, tu znajdziesz

  • wydatki związane z zakupem i użytkowaniem systemów zarządzania magazynem (WMS – Warehouse Management System).
  • koszty biurowe, czyli wszelkie wydatki związane z administracją, takie jak materiały biurowe, sprzęt komputerowy itp.

3. Koszty transportu i logistyki

  • koszty transportu wewnętrznego – obejmują one przemieszczanie towarów w obrębie magazynu, jak również między magazynami
  • koszty załadunku i rozładunku

4. Koszty utraty wartości towarów, czyli przeterminowanie lub uszkodzenie produktów.

5. Koszty ubezpieczenia i zabezpieczeń, czyli ubezpieczenie i systemy bezpieczeństwa, takie jak monitoring, alarmy, ochrona fizyczna.

A jakie są sposoby, aby obniżyć te wydatki?

Obniżenie kosztów magazynowania

Nie zaskoczymy nikogo mówiąc, że optymalizacja kosztów magazynowania jest kluczowa dla utrzymania rentowności i konkurencyjności. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych strategii, które możesz zastosować w swojej firmie i to zarówno jeśli masz własny magazyn, jak również jeśli outsourcing tę część biznesu.

Automatyzacja procesów
Dotyczy to zarówno wykorzystania nowoczesnych urządzeń jak np. automatyczne regały, czy system sortowania, ale nie tylko. Zwróć również uwagę na system zarządzania WMS, czyli jak jeszcze skuteczniej mieć kontrolę nad stanami magazynowymi. Warto też zainwestować w nowoczesne technologie, takie jak systemy RFID, które odpowiedzialne są śledzeniu towarów. Dzięki nim zyskujesz cenne informacje na temat popytu, podaży i możesz skuteczniej planować zakupy.

Optymalizacja przestrzeni magazynowej
Inwestycje w nowoczesne systemy regałowe pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni pionowej. Ponadto, analiza przepływu towarów i dostosowanie rozmieszczenia magazynu do rzeczywistych potrzeb może zredukować koszty związane z transportem wewnętrznym.

Zarządzanie zapasami
To kolejny sposób na to, aby koszty magazynowania były niższe. Warto wdrożyć strategię Just-in-Time (JIT), która minimalizuje ilość przechowywanych zapasów i redukuje wydatki. Dotyczy to zwłaszcza tych firm, które nie posiadają własnych magazynów.

Współdzielenie magazynów
Jeśli nie wykorzystujesz w pełni przestrzeni swojego magazynu możesz wynająć jego część innym firmom. Dzięki temu zyskujesz dodatkowy dochód i jednocześnie dzielisz koszty stałe, jak np. energia, na większą liczbę użytkowników.

Outsourcing logistyki
Outsourcing usług logistycznych to coraz popularniejsza metoda na obniżenie kosztów magazynowania. Korzystanie z usług firm specjalizujących się w logistyce pozwala na skorzystanie z ich doświadczenia, infrastruktury i technologii, co może przynieść znaczące oszczędności.
Jeśli zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, poniżej znajdziesz informacje jak możemy Ci pomóc w tym zakresie.

Optymalizacja procesów logistycznych
Regularna analiza i optymalizacja procesów logistycznych, takich jak załadunek i rozładunek, transport wewnętrzny oraz zarządzanie magazynem, mogą przynieść znaczące oszczędności. Warto korzystać z narzędzi analitycznych, które pomogą zidentyfikować obszary wymagające poprawy.

Cross docking
Pozwala on natychmiastowe przeładowywane towarów z przychodzących pojazdów, czy kontenerów bez konieczności długoterminowego magazynowania.

Inwestowanie w pracowników
To ostatni, ale równie ważny co poprzednie, sposób na obniżenie kosztów magazynowania. Inwestowanie w szkolenia pracowników może przynieść znaczne oszczędności. Dobrze wyszkolony personel jest bardziej efektywny, co przekłada się na redukcję kosztów operacyjnych i minimalizację błędów.
A jeśli nie wiesz jak zoptymalizować koszty magazynowania zgłoś się do nas. W zakładce DORADZTWO LOGISTYCZNE znajdziesz więcej informacji na temat tego jak możemy Ci pomóc.

Outsourcing logistyki

Jak pisaliśmy powyżej jest to coraz częściej wybierana opcja przez firmy. Dlaczego? Po pierwsze pozwala obniżyć koszty magazynowania. Po drugie przedsiębiorcy zyskują czas, bo nie zajmują się zarządzaniem magazynem, ludźmi czy niezbędnymi naprawami. Dodatkowo firmy, które świadczą takie usługi mają wszystkie niezbędne systemy, a tym samym nie wiąże się to z dodatkowymi inwestycjami.

Jeśli rozważasz tę opcję lub chcesz zmienić magazyn, z którego do tej port korzystałeś mamy dla Ciebie 8 magazynów o łącznej powierzchni blisko 30 000 m2. Wszystkie są zlokalizowane w obrębie głównych węzłów komunikacyjnych i spełniają najwyższe standardy (klasa A).

W zależności od potrzeb Twojej firmy możemy zaoferować Ci konkretne rozwiązania, od składów celnych, przez logistykę kontraktową, obsługę cross-dock, po pełny fulfilment. Co ważne, dostosowujemy się do Ciebie i tego co jest dla Ciebie istotne, aby móc rozwijać swój biznes.

Jeśli masz pytania lub chcesz zacząć współpracę napisz do nas na magazyny@dta.com.pl