Magazyn czasowego składowania

Magazyn czasowego składowania - najważniejsze informacje

Magazyn czasowego składowania to rodzaj magazynu kontrolowany przez organy celne. Jest on niezbędny w przypadku kiedy nie jesteś gotowy do odprawy celnej (dopuszczenia do obrotu), nie zgromadziłeś środków na należności celno-podatkowe czy problemów w trakcie odprawy np. w przypadku braków w dokumentacji czy oczekiwaniu na kontrolę sanitarną. A kto może z niego skorzystać? Jak długo można tam przechowywać towar i co można w nim robić w trakcie składowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest magazyn czasowego składowania?

Magazyn czasowego składowania to magazyn lub wydzielona jego część, która jest pod nadzorem urzędu celnego. Najczęściej jest wykorzystywany jeśli towar nie może być zgłoszony do kolejnej procedury czy też nie przeszedł kontroli celnej np. z powodu braku konkretnego dokumentu lub konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań.

A o tym za co jeszcze może spotkać Cię kontrola i jak wygląda dowiesz się z naszego artykułu o podobnym tytule “Kontrola celna – na czym polega i za co może Cię spotkać”. Wracając do tematu.

Nawet jeśli posiadasz pełną dokumentację możesz skorzystać z magazynu czasowego składowania aby odroczyć procedurę celną i należności celno-skarbow. Jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zwolnić środek transportu bo wiesz, że odprawa ze względu na specyfikę Twojego towaru może się przedłużyć.

Magazyny czasowego składowania mogą być publiczne, czyli prowadzone przez firmy (takie jak DTA), które posiadają wszystkie niezbędne zezwolenia. Lub prywatne, użytkowane przez jednego przedsiębiorcę, który najczęściej jest właścicielem magazynu i towaru.

Z tego rodzaju magazynu mogą skorzystać:

Przewoźnicy – firmy transportowe przewożące towary z krajów spoza UE, które nie zostały jeszcze dopuszczone do obrotu na terenie UE.

Importerzy – podmioty sprowadzające towary na terytorium UE, które chcą tymczasowo przechować je w magazynie przed zakończeniem formalności celnych.

Agenci celni – działający w imieniu swoich klientów, mogą skorzystać z magazynu do przechowywania towarów przed odprawą celną.

WAŻNE! Magazyn czasowego składowania nie jest tym samym co skład celny! Największą różnicą między nimi jest czas przechowywania towaru i czynności jakie można wykonać w czasie składowania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat składów celnych polecamy inny nasz artykuł “Skład celny – czym jest i dlaczego warto skorzystać”. A jak to jest w przypadku magazynu czasowego składowania?

Czas i czynności jakie możesz wykonać w magazynie

Towary w magazynie czasowego składowania mogą być przechowywane przez maksymalnie 90 dni od momentu przyjęcia ich do magazynu. W tym czasie towary pozostają pod nadzorem celnym i Ty jako ich właściciel nie możesz wykonywać żadnych czynności naprawczych np. naprawiać lub zmieniać opakowań i etykiet, czy dzielić towaru na mniejsze partie.

Co zatem możesz zrobić?

Przede wszystkim jak najszybciej załatwić wszystkie formalności, aby Twój towar jak najszybciej został dopuszczony do obrotu. Dopuszczalne są jedynie czynności, które mają na celu utrzymanie towarów w niezmienionym stanie. Możesz też przygotować towar do transportu np. poprzez konsolidację ładunków.

A co jeśli nie uda Ci się załatwić wszystkich formalności w ciągu wspomnianych 90 dni?

Konfiskata towaru

Po upływie okresu czasowego składowania (maksymalnie 90 dni) towar musi zostać objęty jedną z dostępnych procedur celnych, takich jak dopuszczenie do obrotu, składowanie celne czy procedura tranzytu, albo musi zostać wywieziony poza terytorium PL czy UE.

Jeśli towar nie zostanie zadeklarowany do odpowiedniej procedury celnej lub nie zostanie wywieziony, organy celne mogą podjąć działania, takie jak konfiskata towaru.

A czy da się tego uniknąć? Tak, jeśli przy odprawie celnej posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty, a Twoje zgłoszenie celne nie zawiera błędów. Jeśli chcesz mieć taką gwarancję napisz do nas! Nasi eksperci za Ciebie przejdą całą odprawę.

Podobnie jeśli musisz lub chcesz skorzystać z magazynów czasowego składowania – napisz do nas. Posiadamy wszystkie niezbędne zezwolenia urzędu celnego, nasze magazyny są zlokalizowane w obrębie największych polskich węzłów drogowych i najważniejsze – dostosowujemy naszą ofertę do Twoich potrzeb.

Jeśli szukasz rzetelnej i sprawdzonej firmy – napisz do nas. DTA od ponad 30 lat wspiera przedsiębiorców udostępniając im swoje powierzchnie magazynowe.

Magazyny DTA to magazyny klasy A ulokowane przy głównych ciągach komunikacyjnych. Oferujemy wynajem powierzchni na rzecz logistyki kontraktowej z pełną obsługą serwisu, jak i logistyki kontenerowej. W swojej ofercie mamy magazyny wysokiego składowania oraz z rozbudowanymi cross-dockami. U nas możesz dokonać przeładunków, jak i zleć wysyłki exportowe. Jeżeli poszukujesz powierzchni magazynowej do wynajęcia zapraszamy do współpracy.

Zapraszamy do kontaktu:

tel: 693 298 777
e-mail: magazyny@dta.com.pl