Jakie dokumenty są potrzebne do odprawy celnej do Wielkiej Brytanii? Czy i jak wysokie cło trzeba zapłacić? I kto jest za to odpowiedzialny? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się znacznie więcej koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Odprawa celna do Wielkiej Brytanii
Co na naszym blogu?
Odprawa celna do Wielkiej Brytanii - wszystko co musisz wiedzieć
Odprawa celna do Wielkiej Brytanii – kto jest za nią odpowiedzialny?
Jeśli chcesz sprzedawać swój towar do Wielkiej Brytanii, ten musi przejść odprawę celną eksportowa i importową.
WAŻNE! Jeśli wartość wysyłanego przez Ciebie towaru wynosi £135 lub mniej nie poniesiesz kosztów cła. Musisz natomiast zarejestrować się na VAT w UK i tu rozliczyć podatek. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie skontaktuj się z naszym partnerem SN Accounts – polskim biurem księgowym, który na brytyjskim rynku działa od blisko 15 lat.
Wracając. Jeśli Twój towar wynosi więcej niż £135 dotyczy Cię odprawa celna i związane z nią należności.
Sprzedaż towaru do Wielkiej Brytanii – pierwszy krok
Zanim Twój towar zostanie wysłany na Wyspy musi zostać poddany odprawie celnej eksportowej. Ta odbywa się na terenie Polski i aby ją przejść będziesz potrzebować konkretnych dokumentów.
Jednak wcześniej pamiętaj, aby uzyskać swój numer EORI. Możesz to zrobić wypełniając konkretny formularz na platformie PUESC, wydawany jest przez Izbę Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Pozostałe dokumenty niezbędne do zgłoszenia celnego to
- faktura,
- packing list,
- informacja o kraju pochodzenia, tu konieczna będzie rejestracja w systemie dla zarejestrowanych eksporterów REX
- informacja o warunkach dostawy
- certyfikaty i licencje, jeśli są wymagane.
- upoważnienie dla agencji celnej, jeśli chcesz aby ta zajęła się w Twoim imieniu wszystkimi formalnościami
A więcej o zgłoszeniu celnym przeczytasz w naszym artykule “Zgłoszenie celne – czym jest i jak je złożyć”.
Przypominamy, że możesz to zrobić samodzielnie lub zlecić agencji, takiej jak nasza. Wtedy Twoje działania ograniczą się do przekazania nam dokumentów. Nasi agenci celni zajmą się resztą – w Twoim imieniu przejdą całą odprawę oraz będą się kontaktować z celnikami.
Odprawa celna importowa – czy Cię dotyczy?
Odprawa celna najczęściej leży po stronie kupującego. Jednak wszystko zależy od umowy między Wami.
Na pewno będzie Cię dotyczyć odprawa celna importowa jeśli wysyłasz swój towar do magazynów w Wielkiej Brytanii i stamtąd będziesz go sprzedawać bezpośrednio do klientów.
Niezależnie, w której grupie się znajdziesz, aby przejść cały proces będziesz potrzebować:
- faktury handlowej
- packing list
- CMR, jeżeli zostało wydane
- licencji i certyfikatów, jeśli są wymagane
- upoważnienie dla agencji celnej, jeśli chcesz aby ta zajęła się w Twoim imieniu wszystkimi formalnościami
Pamiętaj też, że potrzebny będzie Ci brytyjski numer EORI, ten zaczyna się od GB. Na koniec jako importer będziesz musiał rozliczyć i opłacić podatek VAT oraz cło.
Odprawa celna do Wielkiej Brytanii – kiedy i czy zawsze trzeba zapłacić cło?
To jak wysokie cło zapłacisz, co oczywiste, zależy od towaru jaki chcesz eksportować do UK.
Są jednak sytuacje, że możesz wcale nie płacić należności celnych lub znacząco je obniżyć. Od czego to zależy? Od kraju pochodzenia towaru. Jeśli krajem pochodzenia towaru jest Polska lub inny kraj Unii Europejskiej nie zapłacisz cła, musisz jednak to odpowiednio udokumentować.
Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule “Preferencyjne pochodzenie towaru – czym jest i jak je udokumentować”. A jeśli będziesz mieć dodatkowe pytania skontaktuj się z nami.
Pamiętaj też, że jeśli wartość wysyłanego przez Ciebie towaru będzie niższa niż £135 nie będziesz płacić cła, ale będziesz musiał zarejestrować się jako płatnik VAT w HMRC, czyli brytyjskim urzędzie skarbowym. Podobnie jeśli będziesz magazynować swój towar na terenie Wielkiej Brytanii i stąd wysłać go do klientów.
Wszystko w jednym miejscu
Transport na terenie Polski i Wielkiej Brytanii, odprawa celna eksportowa i importowa, magazyny i księgowość – współpracując z DTA możesz wszystkie te kwestie załatwić w jednym miejscu.
Jak to możliwe? Staramy się wspierać przedsiębiorców nie tylko w kwestiach celnych, dlatego stale poszerzamy nasze usługi ale również współpracujemy z innymi firmami. Nasi partnerzy wspierają nas w zakresie brytyjskiej księgowości oraz magazynów na terenie Wielkiej Brytanii. Więcej o naszej współpracy przeczytasz na stronie “Sprzedaż do UK”.
A jeśli masz więcej pytań lub chcesz zacząć współpracę skontaktuj się z nami lub napisz na adres joanna.michalowska@dtalimited.com.