Procedura uproszczona w imporcie

Procedura uproszczona w imporcie

Szybsza odprawa, mniejsze koszty, a tym samym zwiększenie konkurencyjności. To najważniejsze korzyści z wykorzystania procedury uproszczonej w imporcie. A czym dokładnie jest i jakie warunki trzeba spełniać, aby z niej skorzystać? Zapraszamy do artykułu.

Import spoza UE

Co to jest procedura uproszczona w imporcie?

Zacznijmy od tego, że jest ich kilka (o czym poniżej). To szereg ułatwień jakie oferuje urząd celny, które mają uprościć i przyspieszyć cały proces odprawy celnej. Głównym celem tych procedur jest zmniejszenie formalności administracyjnych, co przekłada się na szybsze przetwarzanie zgłoszeń celnych oraz obniżenie kosztów.

A jakie są rodzaje procedur uproszczonych w imporcie?

  • procedura zgłoszenia niekompletnego, jak sama nazwa wskazuje pozwala na przesłanie zgłoszenia celnego, które nie posiada wszystkich dokumentów.
  • procedura zgłoszenia uproszczonego, pozwala na odroczenie płatności VAT od importu i uregulowanie należności w standardowej deklaracji.
  • odprawa uproszczona na miejscu pozwala na przeprowadzenie odprawy w miejscu wskazanym przez przedsiębiorcę lub organ celny.

Jednak aby móc z nich skorzystać trzeba spełnić konkretne warunki. Jakie?

Kto może skorzystać z procedur uproszczonych?

Aby skorzystać z procedur uproszczonych musisz posiadać status AEO, czyli upoważnionego przedsiębiorcy. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule o podobnym tytule “Certyfikat AEO – czy jest i jak go uzyskać”. Jeśli nie masz tego statusu możesz skorzystać z usług agencji, która go posiada np. naszej. Od ponad 30 lat wspieramy przedsiębiorców w handlu międzynarodowym ułatwiając im import i eksport towarów.

Wracając, kolejnym wymaganiem jakie trzeba spełnić jeśli chcesz skorzystać z procedury uproszczonej jest dobra historia celno – skarbowa. Chodzi o brak naruszeń przepisów celnych oraz terminowo uregulowane płatności. W przypadku procedury zgłoszenia uproszczonego konieczne również potwierdzenie zarejestrowania się do VAT.

Ostatnim wymogiem jest nienaganna księgowość oraz dobrze zorganizowany system ewidencji, co jest konieczne do prawidłowego stosowania procedur uproszczonych.

Jeśli chcesz skorzystać z procedur uproszczonych ale nie wiesz czy możesz lub chcesz abyśmy za Ciebie zajęli się wszystkimi formalnościami – zgłoś się do nas.

Dlaczego warto pomyśleć o tym rozwiązaniu w imporcie?

Procedury uproszczone w imporcie dają szereg korzyści. Jakich?

Po pierwsze to czas. Procedury uproszczone znacząco przyspieszają proces odprawy celnej, co pozwala na szybsze wprowadzenie towarów na rynek. Nie dotyczą Cię też godziny otwarcia urzędu celnego, bo zgłoszenie możesz dokonać w dowolnym momencie

Po drugie pieniądze – mniej skomplikowane formalności celne przekładają się na redukcję kosztów związanych z obsługą celną, czy magazynowaniem. Plus – w związku z pierwszym punktem – znacznie szybciej możesz rozpocząć sprzedaż swoich towarów. Dodatkowo zwolnienie Twoich towarów jest możliwe jeszcze przed uiszczeniem należności celnych.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść procedur uproszczonych jest zwiększenie konkurencyjności. Szybsza odprawa oznacza szybsze dostawy.

I na koniec – ale równie ważne. Procedury uproszczone w imporcie pozwalają na lepsze planowanie, zarządzanie logistyką i całym łańcuchem dostaw.

Jak widzisz korzyści z zastosowania procedur uproszczonych jest sporo i warto z nich skorzystać, a tym samym znacznie ułatwić i usprawnić funkcjonowanie firmy.

Zdajemy sobie sprawę, że przepisy celne nie zawsze są dla wszystkich zrozumiałe, dlatego jeśli masz pytania lub chcesz zacząć współpracę skontaktuj się z nami. Z chęci pomożemy Ci w sprawach celnych, ale też w transporcie, magazynowaniu i księgowości.