Rejestracja na platformie PUESC

Rejestracja na platformie PUESC - pierwsze kroki

PUESC jest niezbędnym narzędziem dla każdej firmy, która zajmuje się importem lub eksportem towarów. Znacząco ułatwia pracę i załatwienie wielu formalności w urzędach. A od czego zacząć – w tym artykule krok po kroku pokazujemy jak wygląda rejestracja na platformie PUESC. 

Zanim przejdziemy do szczegółów, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat platformy polecamy Ci nasz tekst “Co to jest platforma PUESC i jakie daje możliwości”. A teraz zacznijmy od początku…

Rejestracja na platformie PUESC

To pierwszy krok, aby móc korzystać z możliwości jakie daje platforma. Dotyczy Cię to zarówno jeśli działasz jako osoba fizyczna, jak również gdy prowadzisz działalność gospodarczą.

Co oczywiste, aby zarejestrować się na platformie musisz wejść na stronę PUESC, a następnie przejść do sekcji formularze i znaleźć druk rejestracyjny.

W obu przypadkach będziesz musiał podać podstawowe informacje jak dane osobowe, kontaktowe, czy NIP jeśli będziesz otwierać konto dla firmy. Pamiętaj też, że jeśli nie jesteś osobą uprawnioną do rejestracji firmy wskazaną w dokumentach rejestrowych powinieneś dostarczyć do urzędu oryginał upoważnienia. Warto też dołączyć do wniosku aktualne dokumenty rejestracyjne firmy np. wyciąg z KRS czy umowę spółki. W przypadku podmiotów zagranicznych – wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski.

Po wypełnieniu formularza należy go przesłać poprzez dedykowany interfejs po wcześniejszym podpisaniu za pomocą jednego z dostępnych sposobów autoryzacji – podpis kwalifikowany, celny, profil zaufany.

Po przesłaniu formularza oraz ewentualnej weryfikacji tożsamości będziesz oczekiwać na aktywację konta. Proces ten może zająć kilka dni roboczych, w zależności od obciążenia systemu oraz czasu potrzebnego na weryfikację danych.

Na koniec otrzymasz unikatowy nr IDSISC, którym będziesz się posługiwał na platformie.

WAŻNE! Przy wypełnianiu formularza rejestrowego dla Twojej firmy możesz od razu wnioskować o nadanie numeru EORI – niezbędnego przy imporcie i eksporcie towarów.

A więcej na temat nr EORI przeczytasz w naszym artykule “Czym jest numer EORI i jak go uzyskać”.

Ustanowienie reprezentacji – czyli powiązanie osoby fizycznej z firmą

Niezależnie czy prowadzisz biznes, czy jesteś osobą fizyczną możesz ustanowić swoją reprezentację. Prościej upoważnić konkretną osobę (np. Pracownika swojej firmy) lub całą agencję celną do konkretnych czynności na platformie PUESC.

Jeśli jako osoba fizyczna chcesz reprezentować podmiot gospodarczy, najpierw musisz założyć konto osobiste.

Pamiętaj, że jeśli nie jesteś osobą uprawnioną do rejestracji na platformie PUESC firmy wskazaną w dokumentach rejestrowych, powinieneś dostarczyć do urzędu oryginał upoważnienia. Warto też dołączyć do wniosku aktualne dokumenty rejestracyjne firmy np. wyciąg z KRS czy umowę spółki.

Upoważnienie powinno zawierać w szczególności: informację w jakim charakterze działasz (np. pracownika, pełnomocnika firmy), zawierać dokładny opis czynności do których jesteś upoważniony, a także czas ważności pełnomocnictwa (jednorazowe, terminowe, stałe).

Tu podobnie – w przypadku podmiotów zagranicznych wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski.

Konto osobiste z firmowym możesz połączyć podczas rejestracji tego drugiego. Wtedy do wniosku dołączasz skan upoważnienia. Wymagane może być także uiszczenie opłaty skarbowej. Pamiętaj, aby w takim przypadku dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej.

Jeśli chcesz skorzystać z platformy PUESC, albo już jesteś jej użytkownikiem ale gubisz się w gąszczu możliwość napisz do nas na adres puesc@dta.com.pl lub zadzwoń 71 33 43 628. Nasz zespół ekspertów z przyjemnością udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji oraz wsparcia technicznego. W swojej ofercie mamy szkolenie, po którym będziesz poruszał się po platformie „jak ryba w wodzie”.

Natomiast jeśli nie chcesz zagłębiać się w opcje jakie daje PUESC możesz zlecić nam wszystkie zadania związane ze sprawami celno-skarbowymi.

Jeśli potrzebujesz wsparcia skontaktuj się z nami. DTA od ponad 30 lat pomaga importerom i eksporterom z całego świata