Brexit – kluczowy tydzień? Wyjście już z końcem marca…

Wokół zapowiadanego na koniec marca brexitu wciąż nie zapadły najważniejsze decyzje. Jak w minioną środę informowała agencja Reutera, Izba Lordów (wyższa izba brytyjskiego parlamentu) przyjęła poprawkę do ustawy ws. handlu (Trade Bill), w której wzywa rząd do negocjowania unii celnej z UE.

Na mocy poprawki rząd jest wzywany do podjęcia „wszystkich możliwych kroków”, aby umożliwić „uczestnictwie Wielkiej Brytanii w nowej unii celnej z UE” już po brexicie.
Theresa May wykluczała wcześniej możliwość wejścia w taką unię z Brukselą, której zdecydowanie przeciwni są eurosceptyczni posłowie Partii Konserwatywnej, którzy przekonują, iż wówczas Londyn straciłby główną korzyść z brexitu – możliwość prowadzenia samodzielnej i niezależnej polityki celnej.
Pozostanie w unii celnej z UE popierają jednak proeuropejscy posłowie Partii Konserwatywnej i opozycyjna Partia Pracy.
Ustawa ws. handlu (Trade Bill) skupia się na przekształceniu umów handlowych z krajami spoza UE, których stroną Wielka Brytania jest obecnie jako członek Unii, w umowy bilateralne. Ustawa powinna zostać przegłosowana przez Izbę Gmin przed 29 marca, który wciąż pozostaje dniem, w którym Wielka Brytania ma wyjść z Unii.
Poprawka przyjęta przez Izbę Lordów może zostać odrzucona przez Izbę Gmin.

We wtorek 12 marca odbędzie się kolejne głosowanie brytyjskiego parlamentu w sprawie umowy brexitowej. W ostatniej chwili Theresa May spotkała się z Jean-Claudem Junckerem, szefem KE. Jak informuje PAP, na który powołują się polskie media, oboje zapewniają, że porozumieli się co do „prawnie wiążących zapisów w projekcie porozumienia ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej”.

O brexicie pisaliśmy już wcześniej:
„Brexit wchodzi w kluczową fazę, również dla rynków celnych”
(artykuł będzie aktualizowany)

fot. Raul Mee (EU2017EE), Flickr