BREXIT niemile zaskoczył przedsiębiorców na wiele różnych sposobów. Dzisiaj – przykład importu produktów odzwierzęcych, do których należy karma dla zwierząt domowych.
 
Ze względu na korzystny skład – ta brytyjska jest szczególnie ceniona przez fachowców – importerów i chętnie kupowana przez klientów, znających potrzeby swoich pupili.
Po wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze wspólnoty – zakup towaru w tym kraju nie jest już wewnątrzwspólnotowym nabyciem… a sprowadzenie wielu grup towarowych na nowych zasadach przysparza niejednego bólu głowy i bezsennych nocy.
 
Pan Tomasz z Zoo-Imperium, który prowadzi sklep z akcesoriami dla zwierząt w naszym Smolcu, zwrócił się z prośbą o pomoc w zorganizowaniu transportu od jego dostawcy z UK.
Lista zadań była długa…
 
– eksporter musi być upoważniony do handlu z UE
– przesyłce musi towarzyszyć świadectwo zdrowia w oryginale (ang health certificate) a towar musi spełniać warunki w nim opisane
– importer musi być pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej i powinien zostać wpisany do systemu TRACES-NT
– nabycie musi być zarejestrowane w TRACES zanim towar opuści UK i wjedzie na teren UE
– towar musi być właściwie zataryfikowany
– towar musi przejść graniczną kontrolę weterynaryjną – co w tym wypadku oznacza wizytę we… francuskim (ewentualnie holenderskim) inspektoracie
– towar musi być odprawiony w eksporcie w UK oraz w imporcie
 
…a wszystko to w dusznej atmosferze pełnej zniecierpliwienia i niewiadomych – gdyż przedstawiciele Inspektoratów Weterynaryjnych mimo szczerych chęci nie mogli pewnych procedur przyspieszyć.
Ale od czego jest nasz dream team 😀 jeśli nie od rozwiązywania problemów. Towar załadowaliśmy, dokumentów dopilnowaliśmy, import zarejestrowaliśmy w TRACES, a potem już z górki – francuska kontrola weterynaryjna, po drodze jeszcze szybka odprawa w procedurze 4200, aby importer mógł opłacić VAT w dogodnym terminie, nie natychmiast przy odprawie i wkrótce potem rozładowywaliśmy towar na magazyn 😀
Dziękujemy Panu Tomaszowi z Zoo-Imperium za zaufanie i życzymy szybkiej sprzedaży, bo już grzejemy silniki po następny odbiór 😀
 
W sprawach związanych z transportem towarów podlegających kontroli weterynaryjnej chętnie pomożemy wszystkim strudzonym importerom. Zapraszamy!
 
Agnieszka Chapińska