Przygotuj się na BrexitKogo dotknie problem Brexitu?

Brexit dotknie przede wszystkim:

■ Sprzedających towary do Wielkiej Brytanii i importujących towary z terenu Wielkiej Brytanii

■ Zajmujących się przewozem osób lub transportem towarów

■ Realizujących działalność opartą na ochronie praw własności intelektualnej mającą zastosowanie w Wielkiej Brytanii

________________________________________________________

31 stycznia 2020 roku Brexit stał się faktem.

Tego dnia Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Samo wystąpienie z UE nie kończy jednak procesu Brexitu, ponieważ trwa 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego kraj ten w praktyce stał się niegłosującym członkiem UE. Formalnie nie jest już w Unii, ale wciąż jest członkiem jednolitego unijnego rynku, co oznacza również swobodę przepływu osób. Nadal jest też częścią unii celnej.
W czerwcu Wielka Brytania formalnie powiadomiła UE, że nie zaakceptuje ani nie będzie starać się o przedłużenie trwającego do 31 grudnia 2020 roku okresu przejściowego. W komunikacie przekazanym przez Michaela Gove, ministra w rządzie Borisa Johnsona czytamy: „Poinformowaliśmy dziś UE, że nie przedłużymy okresu przejściowego.
Moment przedłużenia już minął. Pod koniec tego roku będziemy kontrolować nasze własne prawa i granice (..)”. Przekazana w piątek, 12 czerwca informacja jest ważnym krokiem w kierunku przygotowania kraju do funkcjonowania po 31 grudnia 2020 roku i zamyka wszelkie spekulacje odnośnie możliwości przesunięcia daty „pełnego” BREXITU.

Brexit – Taryfa celna

Na brytyjskich stronach rządowych gov.uk opublikowano taryfę celną, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. dla towarów przywożonych z krajów trzecich do Wielkiej Brytanii. Jeśli do tego dnia nie uda się wynegocjować i wprowadzić w życie umowy o wolnym handlu, stawki podstawowe „erga omnes” będą dotyczyć również towarów importowanych z Unii Europejskiej.
Aktualnie opublikowana na stronach https://www.gov.uk/trade-tariff taryfa zastąpiła poprzednią, z 2019 roku, przygotowaną na wypadek bezumownego wyjścia ze struktur Unii Europejskiej.

Etapy wprowadzania kontroli celnych w UK od 1 stycznia 2021 roku

Kontrole graniczne dla unijnych towarów importowanych do Wielkiej Brytanii będą wraz z końcem okresu przejściowego wprowadzone stopniowo, aby w dobie pandemii koronawirusa dać przedsiębiorcom więcej czasu na stosowne przygotowania – informuje rządowa strona gov.uk.
W tym celu władze brytyjskie podjęły decyzję o rozłożeniu ich w czasie, na trzy etapy w ciągu sześciu miesięcy:
• od stycznia 2021 r. kontrolom będą podlegały jedynie towary takie jak alkohole oraz wyroby tytoniowe. Będą również przeprowadzane kontrole fizyczne roślin oraz żywych zwierząt w miejscach ich przeznaczenia. Przedsiębiorcy importujący standardowe towary (obejmujące wszystko, od odzieży po sprzęt elektroniczny), będą musieli przygotować się na podstawowe wymagania celne, takie jak prowadzenie wystarczającej dokumentacji importowanych towarów i będą mieli do sześciu miesięcy na wypełnienie zgłoszeń celnych. Cła będą musiały być płacone za cały przywóz, jednakże płatności można będzie odroczyć do momentu złożenia zgłoszenia celnego;
• kwiecień 2021 r. – wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego jak mięso, karma dla zwierząt domowych, miód, mleko lub produkty jajeczne oraz wszystkie podlegające regulacjom rośliny i produkty roślinne będą wymagały wstępnego zgłoszenia urzędnikom oraz odpowiedniej dokumentacji zdrowotnej;
• od lipca 2021 r. importerzy wszystkich rodzajów towarów będą podlegali kontrolom granicznym oraz formalnościom celnym.

BREXIT w kontekście umów o wolnym handlu.

Po 31 grudnia 2020 r. Umowy handlowe zawarte przez Unię Europejską nie będą miały zastosowania do Wielkiej Brytanii. W związku z tym Zjednoczone Królestwo zdążyło już podpisać około 20 własnych umów, a kilkanaście kolejnych jest w trakcje negocjacji. Zapewni to ciągłość relacji handlowych dla brytyjskich przedsiębiorstw z wieloma krajami świata. Zjednoczone Królestwo stara się jednak „odtworzyć” obowiązujące w UE umowy. Zapewniłoby to ciągłość relacji handlowych dla brytyjskich przedsiębiorstw z wieloma krajami świata. Jeśli się to nie uda i umowy o wolnym handlu nie wejdą w życie, handel z Wielką Brytanią będzie odbywał się na warunkach WTO, ponieważ z końcem roku umowy handlowe UE przestaną mieć zastosowanie do Wielkiej Brytanii.
W przygotowaniu jest również umowa o wolnym handlu między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Obecnie ma ona status „wersji roboczej”. Otwartym pozostaje więc pytanie czy w tak krótkim czasie jak 6 miesięcy uda się przygotować wersję ostateczną, a następnie zaimplementować jako obowiązujący akt prawny. Jeśli się to nie uda, handel z Wielką Brytanią będzie odbywał się na warunkach WTO.

Wszystkie towary wprowadzane na obszar celny Unii Europejskiej z terytorium Wielkiej Brytanii lub eksportowane z tego obszaru do Wielkiej Brytanii podlegać będą konieczności dopełnienia formalności celnych czyli: dozorowi celnemu i obowiązkowi dokonania zgłoszenia celnego do odpowiedniej procedury celnej, a także zapłacie należności celnych. Podlegać także będą wszelkim ograniczeniom pozaekonomicznym.

 

Kliknij, aby przeczytać informacje o obrocie towarowym po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej