DTA stawia na ekologię

W ciągu najbliższych lat chcemy aktywnie ograniczyć emisję CO2 w naszej firmie. Pierwsze samochody elektryczne już jeżdżą już w naszej flocie. DTA stawia na ekologię!

Polska co prawda znajduje się poza pierwszą dwudziestką największych emitentów CO2 wynikających ze spalanie paliw kopalnych na świecie, jednak mierząc już samą Unię Europejską znajdujemy się na trzeciej pozycji stanowiąc aż 10,3% całkowitej emisji dwutlenku węgla w Unii. Podczas gdy większość krajów europejskich zmniejsza własną szkodliwość dla środowiska, nasz kraj nie zwalnia tempa.

Wierzymy, że pojedyncze kroki jakie podejmują polskie firmy mogą aktywnie wpływać na świadomość i realnie przekładać się na świadomość Polaków. Dlatego postawiliśmy pierwsze kroki zmierzające do czynnego ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Szczególnie zimą w większości polskich miast możemy doświadczyć co oznacza zanieczyszczone powietrze. Jedynie w samej stolicy leczenie skutków powodowanych oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem wynosi kilka milionów złotych rocznie. Szacuje się, że kontakt z zanieczyszczonym powietrzem mieszkańcom Warszawy skraca życie nawet o 29 miesięcy. W Krakowie czy Katowicach te statystyki są jeszcze bardziej zastanawiające – odpowiednio 43 i 35 miesięcy. Lepiej jest w takich miastach jak Szczecin (19), Koszalin (15) czy Gdańsk i Olsztyn (po 16).

Dlatego we flocie DTA pojawiły się pierwsze samochody z napędem hybrydowym, czyli DTA stawia na ekologię! Pojazdy nie wymagają ładowania energią elektryczną z gniazdka. W każdym takim pojeździe energia kinetyczna jest odzyskiwana podczas hamowania i magazynowana w akumulatorze w postaci ładunku elektrycznego. To przekłada się na brak szkodliwej emisji w czasie, kiedy auto wykorzystuje jedynie silnik elektryczny. Dodatkowo samochody hybrydowe pokonują część dystansu, korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego – w warunkach miejskich jest to aż 50 proc., poza terenem zabudowanym 30 proc..

– Jako jedna z pierwszych firm w Polsce podjęliśmy decyzję o stopniowej wymianie naszej floty wyposażonej w silniki konwencjonalne na samochody z napędem hybrydowym. To przykład działań zmierzających do ograniczenia wpływu działalności firmy na środowisko – tłumaczy Marek Gotowicki, wiceprezes DTA. – Wierzymy, że jest to słuszny krok, który przybliża nas do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie wpływu DTA na środowisko.

Bezpieczeństwo pracowników pozostaje niezmiennie ważne dla DTA. Wszystkie samochody hybrydowe, które znajdą się we flocie, będą wyposażone w rozbudowane systemy asystentów drogowych, podejmujące m.in.: akcję autonomicznego hamowania awaryjnego, kontrolujące pas ruchu czy w przypadku kolizji – automatyczne powiadomienie o niebezpiecznej sytuacji. DTA zakupiło już dwa takie auta – Toyota Corolla TS Hybrid 1.8, które są użytkowane z powodzeniem co można potwierdzić spalaniem na poziome 4,2L/100km. Toyota to niekwestionowany lider rynku aut hybrydowych. Marka od lat rozwija się w tej dziedzinie. Jest najbardziej doświadczonym producentem konstrukcji napędów spalinowo-elektrycznych. Jej auta od lat są znane z niezawodności, co przekłada się na niższe koszty obsługi serwisowej więc wybór tej marki był prosty. DTA stawia na ekologię!