26 lutego 2025 roku w życie wchodzą istotne zmiany w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.
Nowelizacja, uchwalona 9 stycznia 2025 roku, ma na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę, a także nałożonych na Białoruś. Zmiany dotyczą zarówno eksportu i tranzytu towarów objętych restrykcjami, jak i importu drewna. Wprowadzają one również szereg nowych regulacji, w tym sankcje karne i finansowe za naruszenie przepisów. Nowelizacja jest odpowiedzią na rosnącą skalę obchodzenia sankcji i wpisuje się w szerszą strategię Unii Europejskiej, która również aktywnie pracuje nad zapobieganiem obchodzeniu sankcji.
Najważniejsze zmiany to:
- Obowiązek przedstawiania stosownego oświadczenia eksportera zawierającego m.in. informację o końcowym użytkowniku towarów (eksport do państw z ryzykiem obchodzenia sankcji)
- Wyłącznie w sprawach, gdy wynik analizy ryzyka, będzie wskazywał na wysokie ryzyko obejścia środków ograniczających, organ celno – skarbowy będzie mógł żądać od eksportera oświadczenia producenta, które wówczas nałoży obowiązek dostarczenia dokumentu potwierdzającego odprawę w państwie przeznaczenia. Nie będzie to jednak standardowy wymóg.
- Zaostrzenie kontroli eksportu i tranzytu towarów do krajów wysokiego ryzyka obchodzenia sankcji oraz przez terytorium Rosji i Białorusi.
- Dodatkowe wymogi informacyjne dla importerów drewna i produktów z drewna.
- Rozszerzenie odpowiedzialności karnej i finansowej za naruszenie przepisów unijnych rozporządzeń sankcyjnych.