Cło – czy da się go uniknąć? czy można płacić mniej?

Cło - czy da się go uniknąć? czy można płacić mniej?

To częste pytanie jakie otrzymujemy, dlatego z tego artykułu dowiesz się nie tylko jak obliczyć cło i od czego zależy, ale również jak nie płacić należności od razu i jakie są możliwości zwolnienia z tej należności.

Cło – czyli właściwie co?

Zanim napiszemy o tym jak obliczyć cło, na początek kilka podstawowych informacji.

Cło to opłata za przewóz towarów przez granicę celną, prościej to swoistego rodzaju podatek nakładany przez państwo na importowany towar. Głównym celem opłaty celnej jest ochrona krajowych producentów.

WAŻNE! Wszystkie kraje Unii Europejskiej tworzą Unię Celną. Tym samym należności celne nie dotyczą przewozu towarów między krajami wspólnoty. To nie wszystko! Na terenie UE obowiązują te same stawki celne, reguły określające kraj pochodzenia towaru oraz wspólna definicja wartości celnej.

Oznacza to, że zapłacisz takie same należności celne importując towar do Polski lub innych krajów UE.

Od czego zależy wysokość cła?

Tu kluczową rolę odgrywa zgłoszenie celne – to na jego podstawie obliczane jest cło. Jednak zanim zaczniesz je wypełniać zbierz wszystkie niezbędne dokumenty. Warto też posiadać pełną wiedzę na temat importowanego towaru.

A od czego zależy wysokość cła? Po pierwsze od wartości celnej towaru. To wartość samego towaru wraz ze wszystkimi dodatkowymi kosztami jak np. transportem czy ubezpieczeniem.

Po drugie od rodzaju Twojego towaru, a dokładniej kodu towaru lub kodu taryfy celnej. To sześcio-,ośmio- lub dziesięciocyfrowy kod numeryczny, który możesz znaleźć w systemie ISZTAR lub TARIC.

Jeśli nie wiesz jak prawidłowo określić kod lub taryfę celną zapraszamy Cię na nasze szkolenia z tym związane, dzięki którym zdobędziesz niezbędną wiedzę w tym zakresie lub do współpracy, wtedy nasi agenci zrobią to za Ciebie.

Na koniec, wysokość cła zależy od jego stawki. To procentowa opłata naliczana od wartości celnej towaru. To jaką stawką zostaniesz objęty zależy od rodzaju i pochodzenia towaru oraz od umów handlowych między Unią Europejską, a krajem eksportującym. Najczęściej to od 3-8% wartości celnej towaru.

A jak obliczyć cło?

Pierwszym krokiem, aby obliczyć cło jest ustalenia kraju pochodzenia Twojego towaru. Choć z pozoru może wydawać się bardzo proste nie zawsze takie jest. Dlaczego? Bo nie zawsze kraj, z którego eksportujesz towar będzie także krajem pochodzenia.

WAŻNE! Pamiętaj, aby mieć certyfikaty potwierdzające kraj pochodzenia, jeśli chcesz skorzystać ze stawek obniżonych, bądź zerowych.

Kolejnym krokiem, aby obliczyć cło jest klasyfikacja towaru, czyli sprawdzenie do jakiej kategorii towarowej należy importowany produkt. W międzynarodowym handlu stosuje się tzw. System Harmonizowany (HS), który przypisuje towarom specjalne kody, nazywane kodami HS, w celu jednoznacznego ich identyfikowania.

Na koniec musisz sprawdzić stawki celne.

Brzmi skomplikowanie? Postaramy się wytłumaczyć, jak obliczyć cło na prostym przykładzie. Załóżmy, że z Chin sprowadzasz zeszyty. Ich wartość to 10 000 zł, dodatkowe koszty to 5 000 zł. W naszym przykładzie podstawą do wyliczenia cła jest 15 000 zł (wartość celna towaru). Natomiast podstawą do wyliczenia podatku VAT jest 10 000 zł.

Kod taryfy celnej na zeszyty to 4820 20 00 00, stawka celna wynosi 0%, stawka podatku VAT wynosi 8%. Zatem Twoje należności celno – podatkowe w naszym przykładzie wyniosą 800 zł. Jest to kwota podatku VAT, ponieważ cło dla tego towaru wynosi 0% wg stawki podstawowej/ zwykłej nazywanej stawką erga omnes.

Przypominamy, że powyższe wyliczenie jest tylko szacunkowym. Jeśli chcesz obliczyć cło jakie będziesz musiał zapłacić dla konkretnego towaru – zgłoś się do nas. Nasi eksperci nie tylko obliczą dla Ciebie należności celne, ale pomogą Ci przejść cały proces.

Czy można nie płacić cła?

Należności celne zawsze muszą zostać uregulowane. Istnieją jednak przypadki, kiedy nie będą Cię dotyczyć lub będziesz mógł odroczyć płatność, czyli przesunąć w czasie.

Kiedy tak się dzieje? Kiedy przywozisz swój towar z kraju trzeciego, z którego pochodzi Twój towar i UE ma z tym krajem podpisaną umowę. Dlatego, tak jak wspominaliśmy, określenie kraju pochodzenia towaru jest niezmiernie ważne.

Posiadanie stosownego certyfikatu będzie uprawniało Cię do zastosowania stawek preferencyjnych, które bardzo często określane są na poziomie 0%.
Natomiast możesz przesunąć zapłatę należności celnych, jeśli skorzystasz ze składów celnych. To magazyny (także prywatne), które posiadają stosowne pozwolenia organów celnych i podlegają ich nadzorowi.

Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie płacisz cło i VAT tylko od produktów, które w danym momencie wprowadzasz na rynek.

Cały proces możesz przejść samodzielnie lub zlecić zaufanej agencji celnej. Dzięki temu zyskujesz nie tylko czas, ale przede wszystkim gwarancję, że cały proces przebiegnie szybko i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

JEŚLI POTRZEBUJESZ WSPARCIA SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI. DTA OD PONAD 30 LAT POMAGA IMPORTEROM I EKSPORTEROM Z CAŁEGO ŚWIATA