Preferencyjne pochodzenie towaru pozwala zmniejszyć, a w niektórych przypadkach zwalnia z konieczności płacenia cła. A czym dokładnie jest i jak je udokumentować?
Preferencyjne pochodzenie towaru – czym jest i jak je udokumentować?
Co na naszym blogu?
Preferencyjne pochodzenie towaru - czym jest i jak je udokumentować?
Pochodzenie towaru, czyli co?
O co dokładnie chodzi z tym preferencyjnym pochodzeniem towaru? Pochodzenie może być rozumiane jako narodowość ekonomiczna produktu.
Jeśli chcesz, aby dany towar był importowany lub eksportowany poza granice kraju, z którego pochodzi, musisz jasno określić jego pochodzenie. Wydaje się to proste na pierwszy rzut oka, ale nie zawsze jest takie. Dlaczego?
Ponieważ nie każdy towar został wyprodukowany w 100% w danym kraju. Przykładowo mogą to być kremy, do produkcji których składniki zostały sprowadzone z Tajlandii lub Korei lub ubrania, których produkcja była w Turcji, a metkowanie i oznaczenia marki w Polsce.
Tu pomocne, a tak naprawdę niezbędne, są reguły pochodzenia, które umożliwiają ustalenie właściwego kraju pochodzenia towaru. Wyróżniamy dwa rodzaje pochodzenia: preferencyjne i niepreferencyjne. W tym artykule skupimy się na tych pierwszych.
WAŻNE! W momencie zgłaszania ich do odprawy celnej, wszystkie towary będące przedmiotem handlu międzynarodowego muszą mieć określony kraj pochodzenia.
Preferencyjne pochodzenie towaru?
Preferencyjne pochodzenie towaru to system wprowadzony na terenie Unii Europejskiej, który ułatwia handel międzynarodowy z krajami trzecimi. Pozwala on na stosowanie preferencyjnych – niższych stawek celnych, a w niektórych przypadkach nawet zwolnienie z tej należności przy imporcie do UE. Wszystko zależy od towaru i podpisanych umów z krajami trzecimi.
Jak zatem ustalić czy dany towar zostanie objęty preferencyjnymi stawkami?
Konieczne jest spełnienie konkretnych kryteriów (preferencyjnych reguł pochodzenia towaru). Nie sposób ich wymienić ponieważ różnią się w zależności od kraju, towaru i umowy międzynarodowej.
Co do zasady produkty, które zostały wyprodukowane w 100% w danym kraju (który ma podpisaną umowę z UE) lub zostały “wystarczająco” przetworzone, aby móc je zakwalifikować jako pochodzące z danego kraju będą objęte preferencyjną stawką.
Zdajemy sobie sprawę, że określenie pochodzenia towaru dla wielu może stanowić problem dlatego jeśli masz pytania zapraszamy Cię na konsultację. A jeśli chcesz nauczyć się jak samodzielnie określić kraj pochodzenia polecamy Ci nasze szkolenia dotyczące tego tematu.
Jakie dokumenty są niezbędne, aby uzyskać świadectwo preferencyjnego pochodzenia towaru?
Dokumentem potwierdzającym preferencyjne pochodzenie towaru jest świadectwo. Jest ono wystawiane przez organy celno-skarbowe kraju, z jakiego importowany lub eksportowany jest towar. W dokumencie muszą znaleźć się informacje takie jak:
- dane nadawcy i odbiorcy
- kod taryfy celnej
- dane dotyczące towaru: ilość, waga, opis towaru
Nie bez znaczenie dla preferencyjnego pochodzenia są zasady klasyfikacji taryfowej. W praktyce, aby skorzystać z preferencyjnych stawek celnych, towar musi spełniać zarówno odpowiednie zasady preferencyjnego pochodzenia, jak i być prawidłowo sklasyfikowany zgodnie z zasadami klasyfikacji taryfowej.
Świadectwo preferencyjnego pochodzenia towaru, inaczej świadectwo przewozowe EUR.1 to nie jedyna opcja potwierdzenia pochodzenia towaru. W zależności od umowy może to być deklaracja na fakturze (oświadczenie własne eksportera) lub skorzystanie z systemu REX.
WAŻNE! Reguły preferencyjnego pochodzenia towaru dotyczą zarówno importerów do UE jak i eksporterów.
A jeśli zastanawiasz się czy Twój towar powinien zostać objęty preferencyjnymi stawkami napisz do nas! Od ponad 30 lat wspieramy przedsiębiorców w handlu międzynarodowym.