BREXIT – są szanse na umowę o wolnym handlu

Opublikowano | Aktualności.

“Po trudnych tygodniach z bardzo niewielkim postępem, w ostatnich dniach widzieliśmy przyspieszenie, większy ruch w ważnych kwestiach. To dobrze” – powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie negocjatorzy podali informację, że 95 proc. traktatu, który ma regulować przyszłe relacje handlowe między UE a Wielką Brytanią zostało już ustalone. Niestety, w trzech bardzo kwestiach nadal pozostają istotne rozbieżności. Są to między innymi rybołówstwo oraz warunki uczciwej konkurencji.
Pracy w tej kwestii jest jeszcze sporo, a czasu na ewentualną ratyfikację umowy pozostaje bardzo niewiele. W tej sytuacji KE rozważa scenariusz tymczasowego wdrożenia umowy ze Zjednoczonym Królestwem.

Psychosomatyka a stres

Opublikowano | Aktualności.

Stres – nieodłączny element codziennego życia, pojawia się coraz częściej u młodzieży oraz osób dorosłych. Stres to nic innego jak wewnętrzne napięcie spowodowane tzw. stresorami (sytuacjami, bodźcami powodującymi dyskomfort).

W psychologii rozróżnia się dystres i eustres. Czy wiedzieliście Państwo, że w niektórych sytuacjach stres może wpływać na organizm motywująco? W przypadku, gdy odbieramy coś jako szansę, a nie zagrożenie, stres działa na nas mobilizująco, wówczas możemy czuć przyjemne napięcie, które pomaga w osiągnięciu wyznaczonego celu. W takich sytuacjach mamy do czynienia z eustresem. Jednak, dużo częściej odczuwamy dystres, czyli rodzaj niekorzystnego stresu, wtedy nasz organizm wytwarza więcej kortyzolu (hormonu stresu), czujemy się apatyczni, wyczerpani czy nerwowi.

 

Skutki dla naszego organizmu:

  • bóle głowy, mięśni, kręgosłupa
  • uczucie zmęczenia
  • brak apetytu lub nadmiar
  • rozdrażnienie
  • problemy z żołądkiem
  • zmiany w funkcjonowaniu umysłu (spadek energii, utrata koncentracji, negatywne myśli)
  • zmiany nastroju
  • lęk
  • spadek odporności organizmu

Czym jest psychosomatyka?

Nazwa psychosomatyka wywodzi się od greckich słów: „psyche” oraz „soma” czyli dusza i ciało. Psychosomatyka ujmuje w całości człowieka, czyli to, co dzieje się w jego duszy i ciele, rozpatruje zależności wpływania czynników psychicznych na organizm, Termin wprowadził do medycyny w 1818 roku J.Ch. Heinroth.

Dystres potrafi bardzo silnie wpłynąć na organizm człowieka, czego skutkiem mogą być między innymi dolegliwości fizyczne, począwszy od rozdrażnienia skończywszy na chorobach autoimmunologicznych. To co dzieje się w naszym ciele, często jest odzwierciedleniem tego co dzieje się w naszym wnętrzu.  Zatem dbajmy o równowagę na płaszczyznach „psyche” i „soma”.

Karolina Kosmalski, DTA

“Jak cię widzą tak Cię piszą” – mowa ciała, czy można się jej nauczyć?

Opublikowano | Aktualności.


Zapewne znane jest Państwu porzekadło „Jak Cię widzą – tak Cię piszą”. W praktyce oznacza to że nasza mowa ciała nie kłamie, co ciekawe – podczas komunikacji bezpośredniej 30% z tego, co mówimy trafia do naszego rozmówcy, natomiast 70% naszego przekazu to aspekt wizualny, który niebagatelnie mówi najwięcej.
 
Kiedy nie jesteśmy do czegoś przekonani, nie jesteśmy pewni lub po prostu stresujemy się – ciężko jest to ukryć. U każdego z nas stres lub zakłopotanie objawia się inaczej.
 
Nie ukryjemy na przykład: wypieków na twarzy, drżących dłoni, cięższego oddechu, wzmożonej potliwości, problemu z wysłowieniem się w danym momencie czy niepewnego tonu głosu. Na reakcje tego typu, w dużej mierze wpływ mają aspekty biologiczne naszego organizmu, nad którymi trudno jest zapanować.
 
Czy patrząc na twarz jesteśmy w stanie odczytać stres lub zakłopotanie rozmówcy? Twarz mówi bardzo wiele, badacze odkryli, że istnieje co najmniej osiem różnych ułożeń brwi i czoła, kolejne osiem – oczu i powiek, dziesięć ułożeń dolnej partii twarzy (Ekman i Friesen, 1975). Kluczem do rozumienia tego co mówi ciało rozmówcy, jest zrozumienie jego stanu emocjonalnego oraz okoliczności rozmowy. Jeśli chodzi o odczytywanie mowy ciała, kobiety potrafią dużo lepiej ją ocenić niż mężczyźni, ponieważ w mózgu kobiety znajduje się 14-16 obszarów służących do oceny zachowania innych, mężczyźni natomiast mają jedynie 4-6 takich obszarów.
Mimikę, gestykulację lub ogólnie mowę ciała, zawsze należy odczytywać w pełnym kontekście.
Najlepszymi nauczycielami w tej dziedzinie są dzieci – chociażby dlatego, że ich mięśnie twarzy nie są tak bardzo napięte jak u starszych osób i szybciej wykonują gesty.
 
Czy można udawać mowę ciała? Odpowiedź brzmi: nie, natomiast można nauczyć się panować nad niektórymi aspektami.
 
Czy można zapanować nad stresem? Tak, służą do tego na przykład techniki afirmacji lub wizualizacja, ćwiczenia oddechowe oraz inne metody. Jeśli nie jesteśmy przekonani do tego, co mówimy – nasze ciało bez wątpienia to pokaże, jeśli odczuwamy stres nasze ciało i twarz będą napięte. Warto wówczas zastosować jedną z metod redukowania napięcia lub stresu. Choć stres staje się być nieodłącznym elementem codzienności wielu z nas, można nad nim zapanować.
 
Karolina Kosmalski, DTA
 
 
 

Szkolenie: Dokumentacja celna w międzynarodowym obrocie towarowym

Opublikowano | Aktualności.

Grupa DTA ma zaszczyt zaprosić Państwa na jednodniowe szkolenie otwarte poświęcone dokumentacji w obrocie międzynarodowym.
Dedykujemy je wszystkim osobom uczestniczącym w handlu międzynarodowym: agentom celnym, pracownikom działów celnych, działów logistyki, przewoźnikom oraz spedytorom.
W trakcie 8 godzin dydaktycznych omówione zostaną wszystkie dokumenty: celne oraz przewozowe, niezbędne w procesie obsługi.
Przedstawiamy konkretne przykłady oraz podstawy prawne stosowania poszczególnych dokumentów i formularzy.
W części warsztatowej uczestnicy wypełniają deklarację importową SAD.
Szkolenie w formie online odbędzie się 18 listopada 2020 roku (środa). Cena: 420,00 PLN netto za osobę.
Rejestracji uczestnictwa można dokonać tu: https://bit.ly/2Tc3rG0
Wszelkich informacji udzielamy za pośrednictwem adresu email: szkolenia@dta.com.pl oraz pod numerem telefonu 609 00 80 77.
Serdecznie zapraszamy do udziału!

Rozpoczynamy kurs “Specjalista celny/agent celny”! 

Opublikowano | Aktualności.

Szkolenie Agent celnyZ przyjemnością informujemy o rozpoczęciu pierwszej edycji kursu online “Specjalista celny/agent celny”, którego celem jest przygotowanie do pełnego wyzwań zawodu związanego z międzynarodowym obrotem towarowym. Pierwsza z 10 zaplanowanych sesji rozpocznie się w dniu 5 listopada o godzinie 17.00. Wśród omawianych zagadnień popartych ćwiczeniami praktycznymi znajdą się między innymi: dokumentacja celna, taryfikacja towarów, sposoby obliczania wartości celnej, pochodzenie towarów, dług celny, wiążące informacje oraz ograniczenia w obrocie towarowym. a także obrót towarowy z krajami wewnątrz Unii Europejskiej. Dodatkowo, w tej edycji omawiane będą kwestie związane z BREXITEM.

Jednocześnie informujemy osoby zainteresowane uczestnictwem, że zostały już ostanie wolne miejsca na sesję listopadową. Zapraszamy do udziału! 

Kurs online – AGENT CELNY

Opublikowano | Aktualności.

DTA ma zaszczyt zaprosić do udziału w pierwszej edycji kursu online: “SPECJALISTA CELNY/AGENT CELNY”

Ofertę kierujemy zarówno do osób obecnie pracujących na stanowiskach związanych z obrotem towarowym z zagranicą jak i osób, które planują zawodowo związać się z obsługą celną.

Spotkania odbywać się będą od października raz w tygodniu, w godzinach popołudniowych, w systemie zdalnym.
Całość kursu składa się z 10 spotkań po 3 godziny dydaktyczne, 8 godzin praktyki w agencji celnej oraz indywidualnych konsultacji.

Poznaj szczegóły kursu.

Komunikacja czyli szanse, zagrożenia i różnice między kontaktem wirtualnym a bezpośrednim

Opublikowano | Aktualności.

Badania (Nellermore 1999) ujawniły, że specjaliści z dziedziny biznesu spędzają blisko 80% czasu pracy na kontakcie on-line z klientami oraz kolektywem z branży. Komunikacja on-line jest wszechobecna, wydawać by się mogło, że aktualnie rozmowy telefoniczne oraz wiadomości tekstowe dominują nad tradycyjną formą komunikacji.
 
Co ważne – nieefektywne porozumiewanie się stanowi ogromny problem w pracy. W pewnych badaniach grupa managerów wyższego szczebla uznała brak umiejętności interpersonalnych za jedną z trzech najbardziej deficytowych umiejętności (Marchant, 1999).
Porozumiewanie się wynika również z potrzeb społecznych, pomaga nam określić między innymi kim jesteśmy.
 
Komunikacja to proces wytwarzania, przekształcania i przekazywania informacji między jednostkami, grupami i organizacjami społecznymi. Z. Nęcki natomiast uważa, że komunikowanie interpersonalne to podejmowana w określonym kontekście wymiana werbalnych, wokalnych i niewerbalnych sygnałów – symboli w celu osiągnięcia lepszego poziomu współdziałania.
 
Komunikacja oraz porozumiewanie się to obszerne i bardzo ciekawe zagadnienia, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy bombardowani różnymi komunikatami.
Przytoczmy jeszcze opracowanie J.R Adlera oraz J. Elmhorst (2005) „Communicating at work”; czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas porozumiewania się, szczególnie w pracy.
 
ROZMOWA BEZPOŚREDNIA: informację zwrotną uzyskuję się natychmiastowo, liczba przenoszonych wiadomości jest największa, natomiast skuteczność przekazywania wiadomości szczegółowych jest niska.
 
ROZMOWA TELEFONICZNA: informację zwrotną uzyskuje się natychmiastowo, liczba przenoszonych komunikatów jest duża, stopień skuteczności przekazywania szczegółowych informacji jest najniższy.
 
E-MAIL: czas uzyskania odpowiedzi jest odroczony, nie jesteśmy w stanie określić w jaki sposób odbiorca zinterpretuje komunikat, natomiast stopień skuteczności przekazywania szczegółowych informacji w tym wypadku jest wysoki.
 
Co to oznacza w praktyce? Nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego, widząc naszego rozmówcę odbieramy również komunikaty niewerbalne, które również odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ proces porozumiewania się to nie tylko słowa i język, ale również mimika twarzy, gestykulacja, tembr głosu – te wszystkie szczegóły odgrywają bardzo istotną rolę. Żadna z nowoczesnych form komunikacji nie zastąpi kontaktu bezpośredniego.
Czy kontakt on-line jest lepszy od kontaktu bezpośredniego? Bez wątpienia taki kontakt ma swoje plusy, ponieważ aby uzyskać informację wystarczy zadzwonić lub napisać wiadomość. Wszystko zależy od naszego przekazu, w każdym przypadku przekaz jest ważny.
Jeśli chcemy uzyskać jak najwięcej szczegółowych i konkretnych informacji – bez wątpienia kontakt e-mailowy będzie najlepszym rozwiązaniem, natomiast w przypadku negocjacji biznesowych, rozwiązywania kwestii trudnych, pierwszych spotkań z nowym klientem – najlepszy będzie kontakt bezpośredni.
opr. Karolina Kosmalski DTA

Przedłużenie okresu przejściowego dla stosowania systemu REX w ramach GSP dla kolejnych krajów

Opublikowano | Aktualności.

 

Pod koniec lipca 2020 roku na stronach Komisji Europejskiej opublikowano informację dotyczącą przedłużenia okresu przejściowego dla stosowania systemu REX w ramach GSP dla kolejnych krajów.
Czas na pełne wdrożenie systemu REX (do 31 grudnia 2020 roku) dotyczy w sumie ośmiu krajów: Bangladesz, Indonezja, Filipiny, Tadżykistan, Haiti, Madagaskar, Senegal oraz Wietnam.

Nowe biuro w Suwałkach

Opublikowano | Aktualności.

Informujemy o zmianie adresu biura w Suwałkach, nowy adres to:

ul. Raczkowska 183, 16-400 Suwałki (po drugiej stronie ulicy niż poprzednie biuro)