Czwarta edycja kursu „Specjalista celny/agent celny” już na półmetku

Opublikowano | Aktualności.

Nasz kurs online “Specjalista celny/agent celny”, którego celem jest przygotowanie słuchaczy do odpowiedzialnego i pełnego wyzwań zawodu związanego z międzynarodowym obrotem towarowym, właśnie mija półmetek. Dotychczasowe zajęcia poświęciliśmy na omówienie tematów dotyczących prawa celnego Unii Europejskiej i przepisów krajowych, służb oraz kontroli celno-skarbowych, zawartości dokumentu SAD oraz elementów kalkulacyjnych obliczania należności celnych ze szczególnym uwzględnieniem trudnych kwestii dotyczących pochodzenia towarów. 

Kurs prowadzony jest w oparciu o nowatorski i autorski program DTA. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów oraz dyskusji. Ponadto, kolejne sesje będą wzbogacone o część praktyczną – samodzielne przygotowywanie zgłoszeń celnych na formularzu SAD. 

Z uwagi na duże zainteresowanie kursem, zdecydowaliśmy się na organizację kolejnej, piątej edycji. Nabór zostanie ogłoszony już w listopadzie. 

DTA – 30 lat doświadczenia!

Opublikowano | Aktualności.

Szanowni Państwo, Drodzy Klienci, Partnerzy Biznesowi Grupy DTA,
 
w imieniu Zarządów i pracowników spółek wchodzących w skład Grupy DTA chcielibyśmy złożyć na Państwa ręce serdeczne podziękowania za trzy dekady współpracy.
 
Właśnie mija 30 lat od powstania spółki DTA, która była zalążkiem powstania całej Grupy. Istnienie naszej firmy nie byłoby możliwe bez zaufania jakim obdarzyli nas Klienci, Partnerzy Handlowi. To dzięki Wam mogliśmy stać się czołową firmą na rynku TSL i świadczyć usługi jeszcze lepiej, jeszcze efektywniej. Od samego początku istnienia firmy wymagania i potrzeby naszych Partnerów zawsze były motywacją do ciągłego rozwoju. Wdzięczni jesteśmy za życzliwość i lojalność, a wsparcie i zaufanie stały się fundamentem naszego rozwoju.
 
Wierzymy, że przed nami kolejne lata współpracy, które będą źródłem satysfakcji i dalszych wspólnych sukcesów.
 
Życzymy sobie i Państwu współpracy przez kolejnych 30 lat!
 
Grupa DTA

Szkolenie otwarte: Pochodzenie towarów w praktyce – od podstaw, krok po kroku, przystępnie. 

Opublikowano | Aktualności.

Zapraszamy Państwa do udziału w otwartym szkoleniu poświęconemu jednemu z trudniejszych aspektów obsługi celnej, jakim jest pochodzenie towarów. Podczas jednodniowego spotkania w sposób przystępny, krok po kroku omówimy rodzaje umów o wolnym handlu w tym umowę handlową z Wielką Brytanią, możliwości korzystania z obniżonych lub zerowych stawek celnych w imporcie towarów z krajów, z którymi Unia Europejska zawarła umowy FTA. Omówimy również zmiany w konwencji PEM, które weszły w życie 1 września 2021 roku. Przedstawimy także, w jaki sposób ustalać i dokumentować preferencyjne pochodzenie dla kontrahentów z krajów trzecich. Ponadto część szkolenia poświęcimy kwestii dokumentowania pochodzenia towarów między podmiotami unijnymi. 

Szkolenie dedykujemy wszystkim osobom uczestniczącym w handlu międzynarodowym: agentom celnym, pracownikom działów celnych, działów logistyki oraz wszystkim osobom zainteresowanym optymalizacją kosztów celnych. 

Szkolenie w formie online odbędzie się 21 października 2021 roku (czwartek), o godzinie 8.30.  

Cena: 450,00 PLN netto za osobę zawiera 8 godzin dydaktycznych wykładów w formie online uzupełnionych o część warsztatową, prezentację szkoleniową, komplet przydatnych materiałów (regulacje prawne, instrukcje, wyjaśnienia), które słuchacze otrzymają w formie elektronicznej oraz certyfikat uczestnictwa.

Zgłoszenia do udziału w szkoleniu (skan) prosimy przesłać za pośrednictwem formularza zamówienia: https://dta.com.pl/pobierz1/szkolenia/SzkolenieDTA2021.docx na adres email: szkolenia@dta.com.pl  

Serdecznie zapraszamy do udziału. 

Bezpłatne webinarium: Preferencyjne pochodzenie towarów – aktualności oraz najnowsze zmiany 

Opublikowano | Aktualności.

Zapraszamy Państwa do udziału w bezpłatnym webinarium online, poświęconemu kwestiom pochodzenia towarów. Podczas godzinnego spotkania podsumujemy umowę handlową z Wielką Brytanią, przedstawimy najnowsze zmiany w umowach FTA oraz GSP oraz przypomnimy zasady prawidłowego ustalania oraz dokumentowania pochodzenia towarów. 

Spotkanie odbędzie się w dniu 14 października 2021 roku (czwartek) o godzinie 11.30

Rejestracji prosimy dokonywać za pośrednictwem niniejszego linka: 

https://bit.ly/3mo645E

Serdecznie zapraszamy do udziału i jednocześnie informujemy o ograniczonej liczbie miejsc. 

30 lat DTA !

Opublikowano | Aktualności.

Witajcie!

Wielkimi krokami zbliża się nasz okrągły Jubileusz 30-lecia grupy DTA.

Z tej okazji, w Smolcu, przy budynku głównej siedziby DTA stanęły wysokie maszty.

Zawisły na nich trzy reprezentacyjne flagi:

 • Polski 🇵🇱
 • Unii Europejskiej 🇪🇺
 • oraz DTA 🏨
Składamy podziękowania partnerom biznesowym, klientom i pracownikom za trzy dekady współpracy!

Wierzymy, że przed nami kolejne lata, które będą źródłem satysfakcji i dalszych sukcesów.

 

Otwieramy nabór na czwartą edycję kursu online “Specjalista celny/agent celny”

Opublikowano | Aktualności.

Zapraszamy do udziału w czwartej już edycji kursu online “Specjalista celny/agent celny”, którego celem jest praktyczne przygotowanie słuchaczy do pełnego wyzwań zawodu związanego z międzynarodowym obrotem towarowym. Kurs składa się z 40 godzin dydaktycznych, z czego 29 stanowią wykłady, 9 godzin to warsztaty przygotowywania zgłoszeń celnych oraz 2 godziny indywidualnych konsultacji. 

Pierwsza z 11 zaplanowanych sesji rozpocznie się w dniu 15 września 2021, o godzinie 16.45. Kolejne spotkania – co tydzień, w środowe popołudnia. Ostatnia, 11 sesja (warsztat oraz podsumowanie kursu) odbędzie się w sobotę.

Wśród omawianych zagadnień popartych ćwiczeniami znajdą się między innymi: budowa i zawartość formularza SAD, dokumentacja celna, procedury celne, taryfikacja towarów, sposoby obliczania wartości celnej, pochodzenie towarów – reguły, świadectwa pochodzenia oraz umowy międzynarodowe, dług celny, podatki w obrocie międzynarodowym, wiążące informacje, ograniczenia i zakazy w obrocie towarowym, INCOTERMS 2020, kontrola eksportu i bezpieczeństwo produktów. 

Kurs dedykujemy osobom pracującym lub zamierzającym pracować w działach z obsługą celną w przedsiębiorstwach, planujących pacę jako agent celny (po spełnieniu warunków Art. 80 ustawy Prawo celne), ale także tym z Państwa, którym pomocne będzie efektywne planowanie, organizacja oraz optymalizacja procesów logistycznych. Zatem kurs kierujemy również dla logistyków, spedytorów oraz przewoźników. Niniejsze szkolenie cieszy się również dużym zainteresowaniem wśród osób, które uzyskały wpis na listę agentów, lecz nie posiadają praktycznej wiedzy i umiejętności do pracy w zawodzie, a także wśród agentów celnych, którzy chcieliby wrócić do zawodu po kilkuletniej przerwie oraz uzupełnić i zaktualizować swoją wiedzę z dziedziny prawa celnego. 

Cena kursu wynosi 1590,00 PLN.

Rejestracji uczestnictwa można dokonać za pośrednictwem tego linka

Wszelkich informacji udzielamy za pośrednictwem adresu email: szkolenia@dta.com.pl

Zapisy trwają do dnia 10 września 2021 roku. Ilość miejsc jest ograniczona. 

Program kursu: https://dta.com.pl/pobierz1/szkolenia/specjalista_agent_celny_jesien2021.pdf

Ograniczenia dla woj. mazowieckiego w eksporcie do Bośni i Hercegowiny w związku z HPAI

Opublikowano | Aktualności.

Ze względu na obecną sytuację epizootyczną związaną z wirusem grypy ptaków (HPAI) w Polsce władze Bośni i Hercegowiny wprowadziły zakaz eksportu dla województwa mazowieckiego.

Zakaz dotyczy następujących towarów:

 1. żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych (w tym ptaków kiwi, emu, nandu i strusi), dzikich ptaków łownych oraz innych ptaków hodowlanych i utrzymywanych w niewoli, w tym ptaków przemieszczanych jako zwierzęta towarzyszące;
 2. piskląt jednodniowych;
 3. jaj wylęgowych i konsumpcyjnych;
 4. zarodków drobiu, ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych;
 5. świeżego i mrożonego mięsa drobiowego, mięsa ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych;
 6. produktów z mięsa drobiowego, mięsa ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych;
 7. innych produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących od ptaków przeznaczonych do spożycia przez zwierzęta, do użytku przemysłowego lub rolniczego;
 8. niespreparowanych trofeów myśliwskich pochodzących od ptaków oraz niespreparowanych ptasich piór bądź części piór.

Źródło: wetgiw.gov.pl

Łącząc Europę: Impuls UE dla projektów infrastrukturalnych

Opublikowano | Aktualności.

Posłowie Parlamentu Europejskiego chcą wzmocnić program „Łącząc Europę”, aby zmodernizować transport w UE, sieci cyfrowe, systemy 5G i infrastrukturę energetyczną.

Parlament przyjął odnowiony program instrumentu „Łącząc Europę” 6 lipca. Ten warty 33,71 mld euro w cenach bieżących program to część wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027.

Będzie finansował kluczowe programy mające poprawić połączenia transportowe i sieci energetyczne, a także usługi cyfrowe i łączność w Europie. Ma również wspierać tworzenie miejsc pracy, wzrost gospodarczy i wdrażanie nowych technologii.

Instrument „Łącząc Europę” ma stworzyć synergię w sektorach transportu, energii i technologii cyfrowych.

Budżet dla każdego z sektorów będzie wynosił:

– Transport: €25,81 mld
– Energia: €5,84 mld
– Sektor cyfrowy: €2,07 mld

Będzie promować wzajemne połączenia, rozwój i modernizację infrastruktury kolejowej, drogowej, żeglugi śródlądowej i morskiej, a także zapewnienie bezpiecznej mobilności. Priorytetem będzie dalszy rozwój transeuropejskich sieci transportowych (TEN-T).

Źródło: Parlament Europejski

Ograniczenie eksportowe związane z występowaniem HPAI w Polsce

Opublikowano | Aktualności.

Zgodnie z notyfikacją WTO z dnia 5 lipca 2021 r. służba weterynaryjna Republiki Kazachstanu wprowadziła od dnia 5 czerwca 2021 r. czasowe ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Kazachstanu oraz tranzytu przez terytorium Republiki Kazachstanu następujących produktów pochodzących z terytorium Polski:

– żywego drobiu;
– jaj wylęgowych;
– puchu i piór;
– mięsa drobiowego, produktów gotowych z mięsa drobiowego i wszystkich produktów zawierających produkty przetwórstwa drobiu, z wyjątkiem towarów poddanych obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa grypy ptaków;
– pasz i dodatków paszowych dla drobiu (z wyjątkiem dodatków paszowych, otrzymywanych w procesie syntezy chemicznej i mikrobiologicznej);
– trofeów myśliwskich, które nie zostały poddane obróbce taksydermicznej;
– używanego sprzętu przeznaczonego do hodowli, uboju i rozbioru drobiu.)

Ze względu na obecną sytuację w Polsce również władze Bośni i Hercegowiny utrzymują zakaz eksportu dla województwa małopolskiego.

Źródło i szczegóły: https://www.wetgiw.gov.pl/

Materiały z webinarium Ambasady UK dla przewoźników drogowych

Opublikowano | Aktualności.

30 czerwca br. Ambasada Brytyjska w Warszawie zorganizowała webinarium dedykowane branży transportu drogowego.
Podczas webinarium poruszone zostały m.in.: kluczowe ryzyka dla bezpieczeństwa stojące obecnie przed branżą transportu drogowego oraz nowe brytyjskie regulacje celne, imigracyjne oraz kontroli granicznej będące następstwem brexitu.
Prezentacje ze spotkania:
– https://www.brexit.gov.pl/wp-content/uploads/2021/07/Keep-Business-Moving.pdf
– https://www.brexit.gov.pl/wp-content/uploads/2021/07/UK-Border-Force.pdf
– https://www.brexit.gov.pl/wp-content/uploads/2021/07/HMRC-presentation.pdf
– https://www.brexit.gov.pl/wp-content/uploads/2021/07/ID-cards-travelling-to-the-UK.pdf
– https://www.brexit.gov.pl/wp-content/uploads/2021/07/NCA-presentation.pdf
– https://www.brexit.gov.pl/wp-content/uploads/2021/07/Movements-of-Sanitary-and-Phytosanitary-Products.pdf