Jaki jest koszt odprawy celnej – to jedno z najczęściej zadawanych do nas pytań. Jednak tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na ostateczną kwotę składa się wiele czynników. To m.in. miejsce odprawy i jej stopień skomplikowania, czy sam towar. Co jeszcze ma wpływ i z jakim wydatkiem trzeba się liczyć przy imporcie i eksporcie – zapraszamy do artykułu.
Koszt odprawy celnej – od czego zależy?
Co na naszym blogu?
Koszt odprawy celnej - od czego zależy?
Odprawa celna – z agencją, czy samodzielnie
Przypominamy, że odprawę celną możesz zrobić sam. Co oczywiste, wiąże się to z mniejszymi kosztami, ale też poświęceniem większej ilości czasu na dopełnienie wszystkich formalności oraz posiadaniem wiedzy o obowiązujących przepisach celnych.
Możesz też skorzystać z usług profesjonalnej agencji celnej, jak nasza. Zyskasz wtedy czas, a także gwarancję, że wszystkie dokumenty zostaną złożone poprawnie, a w przypadku zapytań ze strony celników to agenci celni będą się z nimi kontaktować. To jednak wiąże się z konkretnym wydatkiem. Jakim?
Koszt odprawy celnej – od czego zależy?
Jak wspominaliśmy na początku, na ostateczną kwotę za zgłoszenie celne towarów składa się kilka czynników. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze i przypominamy, że do ceny odprawy celnej w imporcie musisz doliczyć zasadniczo zawsze ewentualne cło oraz podatek VAT.
Cena odprawy celnej będzie zależała od samego importowanego lub eksportowanego towaru. Czy wymaga on dodatkowych certyfikatów i pozwoleń. Następnie od ilości towaru. Co oczywiste, czym więcej pozycji w zgłoszeniu celnym tym cena będzie wyższa.
Pojawia się często też pytanie, czy kraj pochodzenia towaru ma wpływ na koszt odprawy celnej. Odpowiedź brzmi –nie. Kraj pochodzenia może mieć wpływ na zastosowanie stawki celnej, a tym samym wysokość cła, a nie na należność dla agencji.
Musisz wiedzieć, że koszt odprawy celnej zależy od złożoności całego procesu. Czy jest to “standardowa” odprawa celna czy np. w Twoim przypadku będą zastosowane procedury specjalne, np. uszlachetniania biernego – dochodzą kwestie uzyskania stosownych pozwoleń.
Nie bez znaczenia dla Twoich dodatkowych kosztów są kwestie dotyczące rewizji celnej, udostępniania organom celnym towarów, zaangażowania do tego procesu narzędzi, ludzi i dedykowanych miejsc, gdzie przeprowadza się rewizje celne- magazyny, rampy rozładunkowe itp., – wtedy cena będzie rosła.
I na koniec, na ostateczną kwotę odprawy celnej będą miały wpływ ceny konkretnej agencji. Jednak w przypadku importu lub eksportu, cena nie powinna być decydująca, znacznie bardziej polecamy postawić na doświadczenie i profesjonalizm. W innym przypadku Twój towar może zostać zatrzymany na granicy, a Ty stracisz kilka tygodni, a czasem miesięcy aby rozwiązać ewentualny problem. Ostatecznie możesz zapłacić kilkakrotnie więcej niż korzystając z usług profesjonalnej agencji.
Dodatkowe usługi zwiększające koszt odprawy celnej
Może się okazać, że będziesz chciał skorzystać z dodatkowych usług, które również będą miały wpływ na ostateczny koszt odprawy celnej.
Wśród najbardziej popularnych są:
- wystawienie świadectwa pochodzenia towaru
- rejestracja numeru EORI
- zgłoszenie do procedury dopuszczenia do obrotu w systemie AIS,
- zgłoszenie do procedury wywozu w systemie AES,
- wystawianie świadectwa pochodzenie EUR 1, ATR,
- wystawianie dokumentu T1, T2,
- uczestnictwo przy rewizji celnej,
- organizacja kontroli z organami nadzoru rynku (Sanepid, PIORIN, WIJHARS)
Przy wyborze agencji warto kierować się tym co potrzebujesz, tak aby załatwić wszystkie kwestie w jednym miejscu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, bo będziesz kontaktować się tylko z jedną firmą.
Jeśli oprócz odprawy celnej potrzebujesz także transportu lub/i magazynów – zgłoś się do DTA. Nasi eksperci przygotowują dedykowaną dla Ciebie ofertę.
Podsumowując – jaki jest koszt odprawy celnej? W Polsce zaczyna się od 150 zł za odprawę, górnej granicy nie ma, bo jak pisaliśmy na ostateczną kwotę ma wpływ wiele czynników. Jeśli chcesz poznać dokładną kwotę – napisz do nas. Od ponad 30 lat wspieramy importerów i eksporterów w handlu międzynarodowym.
A dlaczego warto postawić na profesjonalistów?
Jak wspominaliśmy, rzetelna i profesjonalna agencja pomoże Ci szybko i bezproblemowo przeprowadzać transakcje międzynarodowe. Co dokładnie zyskujesz? Poniżej zebraliśmy najważniejsze korzyści współpracy z agencją celną
- Znajomość przepisów celnych
Firmy specjalizujące się w obsłudze celnej mają ekspertów, którzy są dobrze zaznajomieni z przepisami celno-skarbowymi różnych krajów. To może pomóc Ci w uniknięciu opóźnień i problemów związanych z błędną dokumentacją.
- Optymalizacja procesu
Agencje celne mają doświadczenie w optymalizowaniu procesów celnych, co może skrócić czas potrzebny na przeprowadzenie odprawy i dostarczenie towarów do miejsca przeznaczenia.
- Zminimalizowanie ryzyka błędów
Błędy w dokumentacji celnej mogą prowadzić do opóźnień, dodatkowych kosztów i utraty towarów. Specjaliści od obsługi celnej mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka popełnienia błędów, co przyczynia się do płynności procesu.
- Zarządzanie kosztami
Agencji celni mogą pomóc w zidentyfikowaniu i minimalizacji kosztów związanych z cłami, podatkami i opłatami celno-skarbowymi. Mogą także doradzić w kwestiach związanych z preferencjami handlowymi i potencjalnymi oszczędnościami.
- Monitorowanie zmian w przepisach
Przepisy celne mogą ulegać zmianom, a specjaliści ds. cła są zazwyczaj na bieżąco z nowymi regulacjami. Współpraca z takim podmiotem pozwala unikać niespodziewanych trudności związanych z aktualnymi przepisami.
- Skrócenie czasu dostawy
Dzięki zautomatyzowanym i zoptymalizowanym procesom firmy specjalizujące się w obsłudze celnej mogą przyspieszyć procedury celne, co skraca czas dostawy towarów.
Jak możesz zobaczyć korzyści jest sporo – najważniejsze to oszczędność czasu, a tym samym pieniędzy oraz gwarancja, że Twój towar szybko i zgodnie z przepisami dotrze na miejsce.