Czym jest numer EORI i jak go uzyskać?

Czym jest numer EORI i jak go uzyskać?

Jeśli importujesz lub eksportujesz swoje towary do lub z Unii Europejskiej numer EORI jest dla Ciebie niezbędny. A czym właściwie jest, jak go uzyskać i ile trwa cała procedura jego nadania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Import spoza UE

Numer EORI – czym jest i dla kogo jest niezbędny?

Numer EORI (Economic Operators Registration and Identification) to unijny numer identyfikacyjny, którym przedsiębiorcy posługują się w kontaktach z organami celnymi na terytorium całej Unii Europejskiej.

Jest on niezbędny dla każdego importera i eksportera, który działa na terenie Wspólnoty. Tym samym niezależnie czy planujesz importować towary z Chin, USA czy sprzedawać swoje produkty do Australii zanim to zrobisz musisz uzyskać numer EORI. Jest on niezbędny przy każdej odprawie celnej Twojego towaru.

WAŻNE! Nadany numer EORI jest niepowtarzalny i unikalny, a każdy przedsiębiorca/ firma posiada tylko jeden taki numer.

Jak wygląda numer EORI i jak go uzyskać?

Numer EORI składa się z kodu państwa członkowskiego oraz ciągu cyfr (od 15 do 17).

W przypadku Polski numer EORI dla firm zarejestrowanych w Polsce składa się z liter PL, numeru NIP oraz pięciu 0. Dla podmiotów zagranicznych, które ubiegają się o ten numer w Polsce ostatnie zero zastąpione jest literą “Z”.

Zatem przykładowy numer EORI wygląda następująco:

  • dla polskich firm PL123456789100000
  • dla zagranicznych firm PL12345678910000Z

Co ważne, o numer EORI powinieneś ubiegać się w kraju, gdzie masz zarejestrowaną firmę. Jeśli jest to Polska, musisz wystąpić z wnioskiem o jego nadanie do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

A jak to zrobić?

Po pierwsze musisz być zarejestrowany w PUESC, czyli na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych. Następnie poprzez swój profil składasz elektroniczny wniosek o nadanie numeru EORI. Przypominamy, że będziesz potrzebować także swojego podpisu elektronicznego.

Numer EORI powinieneś otrzymać po kilku dniach roboczych.

Jak sprawdzić swój numer EORI?

A jeśli już kiedyś złożyłeś wspomniany wniosek ale nie pamiętasz swojego numeru EORI łatwo możesz go znaleźć w sieci. Wystarczy, że wejdziesz na unijną stronę “Weryfikacja numeru EORI” i wpiszesz w pole wyszukiwarki PL, swój numer NIP oraz pięć zer.

Dzięki wyszukiwarce możesz też sprawdzić inne podmioty gospodarcze działające na terenie UE.

Przypominamy, że w każdym zgłoszeniu celnym masz obowiązek podać swój numer EORI. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak się przygotować do odprawy polecamy Ci nasz artykuł “Odprawa celna krok po kroku”.

Czym jest paletyzacja?