Procedura naprawcza – magazyny DTA

Procedura naprawcza - czym jest i kiedy warto z niej skorzystać?

Brak konkretnego certyfikatu, niewłaściwa etykieta, czy uszkodzony towar – takie sytuacje mogą spotkać Cię na granicy. Co wtedy? Najlepiej skorzystać z opcji procedury naprawczej! Jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega i jakie wymagania musisz spełnić – czytaj dalej.

Procedura naprawcza - magazyny DTA

Procedura naprawcza, czyli dokładnie co?

Procedura naprawcza to nic innego jak działanie, które umożliwia dokonanie naprawy lub korekty na towarze znajdującego się pod kontrolą celno-skarbową.

Prościej. Wyobraź sobie, że Twój towar został uszkodzony w trakcie transportu, lub etykiety zawierają błąd i muszą zostać poprawione. W takich sytuacjach zanim towar przejdzie odprawę celną może zostać przeniesiony do składu celnego i tam poddany “procedurze naprawczej”.

Co ważne, w tym czasie nie ponosisz żadnych opłat celnych i podatkowych. Należności będziesz musiał uregulować dopiero w momencie wprowadzenia towaru na rynek. Przypominamy też, że składu celnego możesz również skorzystać w celu magazynowania towaru przed wprowadzeniem go na rynek. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat polecamy Ci nasz artykuł “Skład celny – rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz płacić cła od razu”.

Wracając…

Procedura naprawcza - magazyny DTA

Kiedy procedura naprawcza jest konieczna?

Importując produkty z krajów trzecich na rynek europejski może zdarzyć się, że urząd celny zatrzyma Twój towar. Powodów może być wiele. Przykładowo:

  • kiedy Twój towar nie przejdzie kontroli, może tak być jeśli nie posiadasz pełnej dokumentacji lub ta zawiera błędy
  • towar nie będzie spełniał norm bezpieczeństwa
  • pojawią się braki formalne, jak np. brak znaku CE, instrukcji, czy oznaczeń importera

Wtedy musisz skorzystać z procedury naprawczej. W polskim prawie wyróżniamy dwa rodzaje wspomnianej procedury.

Procedura naprawcza - magazyny DTA

Rodzaje procedur naprawczych

Pierwsza to procedura przetwarzania pod kontrolą celną. Stosowana jest w sytuacji, gdy towar należy poddać przetworzeniu aby spełniał on wymogi unijne i krajowe. Ważne, w ramach tej procedury podejmowane działania, nie mogą zmieniać rodzaju produktu.

Co zatem jest dopuszczalne? To m.in. naprawa uszkodzonych opakowań, inwentaryzacja, pobieranie próbek, konserwacja, pasteryzacja, napromieniowanie, dodawanie środków konserwujących czy usuwanie korozji. Poza tym, w czasie kiedy towar jest w składzie celnym możesz także poprawić jakości towaru np. zmianę opakowania, czy etykiety.

Przykłady procedury naprawczej pod kontrolą celną:

  • stosowanie środków na pasożyty i szkodniki,
  • pobieranie próbek, mierzenie, ważenie,
  • usuwanie uszkodzeń, elementów skażonych, usuwanie zabrudzeń, czy korozji,
  • naprawianie uszkodzeń,
  • rekonstrukcję lub montaż,
  • zabiegi podwyższające jakość produktów, bez zmiany jego charakteru.

Drugim rodzajem procedury naprawczej jest procedura w składzie celnym. Stosuje się ją tylko wtedy, gdy działanie nie wpływa na zmianę rodzaju produktu.

Przykłady procedury naprawczej w składzie celnym:

  • dzielenie towaru na partie,
  • etykietowanie,
  • przepakowywanie,
  • konfekcjonowanie
Procedura naprawcza - magazyny DTA

Co dzieje się po zakończeniu procedury naprawczej?

Po wykonaniu procedury naprawczej, czy pod kontrolą celną, czy w składzie celnym urząd celny ponownie dokonuje oceny importowanego towaru. Po rewizji i pozytywnej ocenie Twój towar może trafić na rynek.

W przypadku, jeśli towar nie otrzyma dopuszczenia na rynek, zostanie on utylizowany lub zostanie skierowany do kraju z którego trafił do Polski.

Jeśli chcesz skorzystać z procedur naprawczej i skałdu celnego zgłoś się do nas. Od ponad 30 lat wspieramy importerów, a w naszej ofercie oprócz odpraw celnych, transportu, czy magazynów znajdziesz również składy celne.

tel: 693 298 777
e-mail: magazyny@dta.com.pl