Import towarów spoza UE

Import towarów spoza UE - kwestie celne i podatkowe

Numer EORI, określenie kraju pochodzenia, zgłoszenie i odprawa celna, do tego podatek VAT i jego rozliczenie – to tylko niektóre kwestie, o jakie należy zadbać sprowadzając produkty do Unii Europejskiej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat importu towarów spoza UE zapraszamy do artykułu. Zebraliśmy w nim wszystkie najważniejsze informacje.

Import spoza UE

Zakup towaru i co dalej?

Jeśli kupiłeś swoje towary w krajach trzecich i chcesz importować je do Unii Europejskiej, po pierwsze musisz zadbać o numer EORI. Czym dokładnie jest i jak go uzyskać pisaliśmy w artykule o podobnym tytule “Czym jest numer EORI  i jak go uzyskać”.

Kolejny krok to zebranie pełnej dokumentacji niezbędnej do odprawy celnej importowej na terenie UE. W tym faktury handlowej, listu przewozowego, czy świadectwa pochodzenia produktów. Oczywiście wykaz dokumentów będzie zależał od samego towaru i może się okazać, że w Twoim przypadku będą potrzebne dodatkowe certyfikaty.

Następnie należy złożyć zgłoszenie celne. Możesz to zrobić samodzielnie lub zlecić wszystkie formalności agencji celnej, jak nasza. Wtedy specjaliści nie tylko przejdą cały proces za Ciebie, ale również będą się kontaktować z celnikami i uczestniczyć w ewentualnych kontrolach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej nt. zgłoszenia celnego polecamy Ci nasz tekst “Zgłoszenie celne – czym jest i jak je złożyć”.

Import spoza UE

Import towarów spoza UE – odprawa celna

Odprawa celna to sprawdzenie towaru pod względem zgodności z dokumentacją oraz zgodności z regulacjami danego kraju. Ta część najczęściej odbywa się online

Jednak może się zdarzyć, że Twój towar lub jego partie zostaną wytypowane do kontroli. Wtedy celnicy fizycznie sprawdzą Twoją przesyłkę. Co ważne, w takiej kontroli możesz uczestniczyć lub możesz wskazać osobę (np. agenta celnego) do reprezentowania Twojej firmy.

Towar może być fizycznie sprawdzany pod kątem zgodności z załączoną dokumentacją. Sprawdzona zostanie wtedy m.in. poprawność zastosowania stawki celnej, czy kwestie dotyczące pochodzenia towaru oraz elementy kalkulacyjne wpływające na wysokość należności.

Ostatnim etapem jest uiszczenie opłat celno-skarbowych. Należy pamiętać, że odnotowanie wpłaty na koncie urzędu celno – skarbowego daje podstawę udostępnienia Tobie towaru, którym może zostać wprowadzony na rynek. Można również skorzystać z zabezpieczenia generalnego.

Import spoza UE

Kwestie podatkowe

Import towarów spoza UE podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Co ważne opodatkowanie ma miejsce w momencie odprawy celnej towarów.

Prościej – wtedy należy rozliczyć i opłacić ten podatek.

Jest jednak kilka opcji, które pozwalają odroczyć płacenie tego podatku w momencie odprawy. Jest to możliwe, jeśli importer skorzysta z następujących procedur:

  • uszlachetniania
  • odprawy czasowej
  • składu celnego
  • tranzytu

Brzmi skomplikowanie? Jeśli jesteś importujesz towary spoza UE i jesteś zainteresowany odroczeniem płatności celno – podatkowych, zgłoś się do nas. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy i Twojego towaru.

Import towarów spoza UE – kto płaci VAT i jakie są stawki?

To importer ma obowiązek zapłacenia podatku VAT, podobnie jak cła. Przypominamy, że obowiązek ten dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale też osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a sprowadzają towar z zagranicy.

Jeśli szukasz informacji na temat tego, jak obliczyć cło polecamy Ci nasz artykuł “Jak obliczyć cło i od czego zależy jego wysokość”.

Wracając do podatku VAT przy imporcie towarów spoza UE. Podstawą do jego obliczenia jest wartość celna określona w obowiązujących przepisach wspólnotowych.Jest to suma wartości towaru oraz kosztów dodatkowych jak np. transport, opakowania, czy ubezpieczenie.

Co ważne, choć przepisy dotyczące VAT są wspólne dla całej UE, to kraje członkowskie mają swoje regulacje i stawki. Stąd jak wysoki podatek zapłacisz będzie zależało od kraju, na terytorium którego Twój towar będzie wprowadzany na teren Wspólnoty.

Prościej – jeśli import towarów spoza UE będzie w porcie w Rotterdamie to będą obowiązywać Cię holenderskie przepisy dotyczące podatku VAT, jeśli Polska to polskie.

Co oczywiste, w zależności od kraju, gdzie zostanie przeprowadzona odprawa celna, zależy też miejsce odprowadzenia należności.

Import spoza UE

Jak odzyskać podatek VAT od importu?

Importer wymieniony jako faktyczny odbiorca towarów w zgłoszeniu przywozowym może odliczyć VAT, który zapłacił przy przywozie.

Może to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to rozliczenie podatku VAT od importu w swojej deklaracji VAT. Druga opcja to skorzystanie z procedury uproszczonej. Wtedy podatek VAT rozliczany jest podobnie jak w przypadku WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów), czyli rozliczenie VAT należnego i naliczonego w jednej deklaracji.

Na koniec – jeśli coś nie jest dla Ciebie niejasne lub masz dodatkowe pytania – zgłoś się do nas. Przypominamy też, że oferujemy wsparcie nie tylko w sprawach celnych i księgowych, ale również transporcie i magazynowaniu (w tym składach celnych).

Jeśli potrzebujesz wsparcia skontaktuj się z nami. DTA od ponad 30 lat pomaga importerom i eksporterom z całego świata.