Jeśli sprowadzasz swoje towary do Polski lub do innych krajów Unii Europejskiej odprawa celna importowa to podstawa. A jak się do niej przygotować, jakie dokumenty są niezbędne, jak wygląda i na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do artykułu.
Odprawa celna importowa krok po kroku
Co na naszym blogu?
Odprawa celna importowa krok po kroku
Odprawa celna importowa – od czego zacząć?
Odprawa celna importowa dotyczy każdej firmy lub osoby, która sprowadza swój towar z krajów trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej.
Zanim do niej podejdziesz musisz przygotować zgłoszenie celne. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule o podobnym tytule “Zgłoszenie celne – czym jest i jak je złożyć”.
W skrócie. Do zgłoszenia w przypadku odprawy celnej importowej niezbędne będą informacje dotyczące rodzaju, ilości i wartości towaru oraz nadawcy i odbiorcy. Co ważne, może być ono złożone w różnych formach m.in. papierowej, elektronicznej lub ustnej.
Przypominamy też, że każdy importer musi posiadać numer EORI.
Prawidłowo wypełnione zgłoszenie celne jest bardzo istotne, ponieważ służy ono do ustalania należności celno – podatkowych oraz jest niezbędne przy kontroli. Jednak to nie wszystko!
Dokumentacja przy odprawie celnej importowej
Oprócz wypełnionego zgłoszenia celnego, aby przejść odprawę musisz przedłożyć konkretne dokumenty.
Wśród nich powinny się znaleźć:
• faktura handlowa
• dokumenty transportowe – list przewozowy
• świadectwo pochodzenia towaru
• inne dokumenty wymagane dla danego rodzaju towaru, czyli certyfikaty i pozwolenia (jeśli te są wymagane prawem)
WAŻNE! Brak konkretnych dokumentów może spowodować konieczność ich uzupełnienia, a tym samym zatrzymanie towaru na granicy. To nie tylko czas, ale też dodatkowe i konkretne kwoty pieniędzy. Dlatego lepiej upewnij się, że posiadasz pełną dokumentację do odprawy celnej importowej.
Jeśli nie jesteś pewien jakie dokumenty są niezbędne lub jak wypełnić zgłoszenie celne, zgłoś się do nas. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania lub w imieniu Twojej firmy zajmiemy się wszystkimi formalnościami, w tym kontaktem z funkcjonariuszami celnymi w przypadku jakichkolwiek pytań lub niejasności.
Opłaty celno-skarbowe
Kolejnym krokiem przy odprawie celnej importowej jest opłacenie należności celno-skarbowych oraz podatku VAT.
To jak wysokie one będą zależeć będzie od rodzaju Twojego towaru, jego wartości i kraju pochodzenia.
Należności celno-skarbowe możesz uregulować od razu tzn. w momencie realizowania odprawy celnej. Możesz też skorzystać z trybu art. 33a Ustawy o podatku od towarów i usług, który pozwala na rozliczenie podatku VAT w deklaracji podatkowej pliku JPK.
Jeśli importujesz większą ilość towaru dobrym rozwiązaniem są też składy celne. Są to magazyny objęte nadzorem organów celno-skarbowych, które pozwalają przechowywać towary spoza UE. Przez cały okres magazynowania nie musisz uregulować ani cła, ani podatku VAT. Co więcej, należności te możesz zapłacić za konkretne partie towaru wprowadzane na rynek.
Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem zapraszamy Cię na naszą zakładkę “składy celne” lub do kontaktu.
Jak wygląda odprawa celna importowa?
Odprawa celna importowa polega na kontroli przez funkcjonariuszy dokumentacji, towaru i sprawdzeniu czy należności celno-skarbowe zostały uregulowane. Jeśli wszystko jest zgodne ze stanem faktycznym towar uzyskuje dopuszczenie do obrotu.
Choć procesy związane z odprawą celną importową nie należą do prostych, można je upraszać według określonych schematów. Są to m.in. scentralizowana odprawa celna, zgłoszenie uproszczone czy posiadanie przez firmę (lub reprezentującą ją agencję) certyfikatu AEO. Więcej na temat statusu upoważnionego przedsiębiorcy AEO i korzyści z tego płynących pisaliśmy w naszym artykule “Certyfikat AEO – czym jest i jak go uzyskać”.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy temat odprawy celnej importowej. Niemniej w przypadku dodatkowych pytań lub jeśli chcesz zlecić ten proces profesjonalnej agencji – zgłoś się do nas. Od ponad 30 lat wspieramy importerów, a nasi licencjonowani agenci celni są gotowi do udzielania wszelkich informacji i pomocy w całym procesie.