CZYM ZAJMUJE SIĘ AGENCJA CELNA?

CZYM ZAJMUJE SIĘ AGENCJA CELNA I CO MOŻNA JEJ ZLECIĆ?

Czym dokładnie jest agencja celna? Jakie są korzyści z korzystania z jej usług i czym się zajmuje. Często zdarza się, że agent celny jest mylony z funkcjonariuszem celnym. Ten drugi to urzędnik państwowy odpowiedzialny głównie za nadzór nad odprawami celnymi i kontrole celne. A więc kim jest agent celny, czym zajmuje się agencja celna i co może zrobić za Ciebie? Zapraszamy do artykułu.

Agencja celna – podstawowe informacje

Agencja celna to firma prywatna, która wspiera przedsiębiorców i osoby indywidualne w konkretnych działaniach związanych z handlem międzynarodowym.

Jak wspominaliśmy pracownicy agencji – agenci celni, często i błędnie myleni są z celnikami. Ci drudzy to funkcjonariusze państwowi odpowiedzialni za nadzór oraz kontrole celne.

Natomiast agenci celni to pośrednicy między przedsiębiorcami dokonującymi obrotu towarowego, a służbami celno – skarbowymi. Są często nieocenionym wsparciem dla firm, czy osób prywatnych, które nie zawsze potrafią odnaleźć się we wszystkich regulacjach i przepisach międzynarodowych dotyczących wwozu lub wywozu konkretnych towarów.

Agenci celni nie tylko mogą udzielić informacji na dany temat, ale też przejąć część działań jakie należy podjąć aby przejść odprawę celną. A co dokładnie możesz im zlecić?

Działania, jakie agencja celna może zrobić za ciebie

To w jakim zakresie będziesz współpracować z agencją celną zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Może to być jednorazowa porada w nurtującej Cię sprawie lub niemal cały proces odprawy celnej. Wtedy Twoja rola ogranicza się do przekazania odpowiednich dokumentów agentowi celnemu.

A co ten może zrobić w Twoim imieniu? Agent celny, za Ciebie może:

  • przygotować dokumentacje związane z odprawami importowymi i eksportowymi,  a także w Twoim imieniu ubiegać się o uproszczenia celne, dzięki czemu procesy związane z odprawami będą szybsze i wydajniejsze,
  • przygotować deklaracje dotyczące podatku akcyzowego, INTRASTAT i pochodzenia towarów,
  • obliczyć i wskazać w zgłoszeniu celnym kwoty należności przywozowych lub wywozowych,
  • pomóc Ci w trakcie przeładunku i magazynowaniu towarów oraz pełnej logistyce,
  • reprezentować Cię przed organami administracji celno – skarbowej, np. w przypadku kontroli celnej.

Nawet jeśli część procesu przechodzisz sam możesz poprosić agenta celnego, aby ten sprawdził poprawność klasyfikacji Twoich towarów lub wskazał odpowiedni kod celny. Ma to bardzo duże znaczenie przy wyliczeniach należności celnych.

To nie wszystko! Jak wspominaliśmy pracownicy agencji celnej mogą doradzić Ci w sprawach wszelkich pozwoleń na przywóz i wywóz, ograniczeń lub przepisów dotyczących towarów niebezpiecznych.

Co ważne, decydując się na konkretną agencję celną warto sprawdzić czy jej pracownicy są wpisani na listę agentów celnych. Wtedy masz gwarancję ich wiedzy i znajomości przepisów jest na najwyższym poziomie.

Czy warto skorzystać z pomocy agencji?

Niewątpliwie korzystanie z usług agencji celnej ma wiele plusów.

Po pierwsze to bezpieczeństwo. Zlecając konkretne działania masz gwarancję, że te są zgodne z obowiązującymi przepisami. Dlatego też nawet jeśli trafisz na “wyrywkową” kontrolę będzie ona tylko formalnością.

Po drugie zyskujesz czas i to nie tylko ten, który potrzebny byłby na przygotowanie choćby zlecenia celnego, ale też na aktualizację Twojej wiedzy w zakresie importu czy eksportu towaru. Kiedy agenci będą zajmować się sprawami celnymi, Ty możesz skupić się na rozwoju firmy lub na tym, co dla Ciebie ważne.

I na koniec – pieniądze. Część osób chcąc zaoszczędzić na agencji celnej decyduje się przejść proces samodzielnie. Nie ma w tym nic złego jeśli dana osoba zna procedury i zasady składania dokumentacji. Jednak jeśli nie jesteś pewien lepiej nie ryzykować, bo może się okazać, że zaoszczędzone pieniądze na agencji (a najczęściej większe) będziesz musiał zapłacić jako kary za błędy.

Czym kierować się przy wyborze agencji celnej?

Jak wspominaliśmy warto sprawdzić czy konkretny pracownik jest wpisany na listę agentów celnych.

Po drugie czy agencja jest w stanie spełnić wszystkie Twoje oczekiwania lub ułatwić kwestie związane z importem lub eksportem. Może się okazać, że będziesz potrzebować wsparcia nie tylko przy odprawie, ale również transporcie czy magazynowaniu.

W podjęciu decyzji mogę pomocne okazać się także opinie, certyfikaty jakości, czy nagrody dla danej agencji. Tu warto wspomnieć o certyfikacie AEO, czyli unijnym dokumencie potwierdzającym wiarygodność firmy. Dlaczego? Bo wiąże się to z konkretnymi korzyściami dla Ciebie.

Agencja posiadająca ten certyfikat ma znacznie mniej kontroli celnych, a jeśli do nich dochodzi przesyłki traktowane są priorytetowo, co oszczędza czas. Dodatkowo certyfikat wiąże się z szybszym i łatwiejszym dostępem do uproszczeń celnych, priorytetową obsługą zgłoszeń celnych oraz wszelkich wniosków składanych w sprawach celnych.

 

A jeśli szukasz agencji celnej lub masz konkretne pytanie do agenta celnego zgłoś się do nas. Nie tylko rozwiejemy niejasności związane i importem lub eksportem, ale możemy za Ciebie załatwić formalności związane z odprawami celnymi.