Co to jest paletyzacja i jakie są jej korzyści?

Co to jest paletyzacja i jakie są jej korzyści?

Importowane w kontenerach przesyłki to najczęściej luzem poukładane kartony. Powodem są oszczędności – po prostu więcej towaru można przewieźć za jednym razem. Jednak spora ilość kartonów to spory problem, ale też spore koszty związane z ich magazynowaniem i transportem. Rozwiązaniem jest paletyzacja. A czym dokładnie jest i jakie są jej korzyści – zapraszamy do artykułu. 

Co to jest paletyzacja?

Paletyzacja to nic innego jak ułożenie towaru na nośnikach paletowych – prościej – na paletach. Jest częścią logistyki, która zapobiega uszkodzeniu towaru, czy jego utracie podczas transportu, czy magazynowania.

A kiedy warto o niej pomyśleć? Zawsze! To bardzo duża oszczędność czasu, ale i konkretnych pieniędzy.

Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorców, którzy importują towar w kontenerach. Te najczęściej wypakowane są po brzegi kartonami. W jednym kontenerze znajduje się kilka, a często kilkanaście przesyłek, na które składają się setki wspomnianych kartonów.

Aby ich nie zgubić lub nie wysłać w złe miejsce cały proces rozładowania polega na ułożeniu konkretnych partii towaru na paletach. Czasem jedna przesyłka to jedna paleta, czasem kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt.

Co zaskakujące, nadal spora część importerów życzy sobie, aby ich przesyłki wydawać luzem karton po kartonie, zamiast zabezpieczone na paletach. Tym samym tracą oni konkretne kwoty i to podwójnie. Jak to możliwe?

Czym jest paletyzacja?

Jak nie stracić, a zyskać?

To, jakie korzyści ma paletyzacja towaru najprościej będzie nam wytłumaczyć na przykładzie.

Załóżmy, że importujesz towar z Chin. W jednym kontenerze znajduje się 1500 paczek, o wadze 44 ton. W Polsce masz trzech klientów (trzy przesyłki), do których ma trafić odpowiednio 100, 500 i 900 kartonów, gdzie każdy jeden to waga blisko 30 kg.

Po odprawie celnej całość towaru jest dzielona na wspomniane przesyłki, które znajdują się na 5, 18 i 24 paletach.

Jeśli nie zdecydujesz się na paletyzację pracownicy magazynu ręcznie będą przenosić każdy karton z palety do samochodu. Przesyłka składająca się z 24 palet i 900 kartonów to blisko 27 ton towaru do ręcznego załadunku!

Cały proces trwa, a każda godzina magazyniera, a najczęściej kilku osób to konkretne kwoty. To nie wszystko! Przykładowe 27 ton luźnych kartonów należy jeszcze rozładować, co ponownie generuje koszty i czas.

Czym jest paletyzacja?

Oszczędność wynikająca z paletyzacji towaru.

Opierając się o nasz przykład, jeśli zdecydowałbyś się na paletyzację już na etapie rozładunku kontenera towar znalazłby się na dedykowanej palecie. Ta zostałaby zabezpieczona i czekałaby na Twój odbiór.

Co i Ile byś zyskał na paletyzacji?

Po pierwsze czas. Wydanie towaru na wspomnianych 24 paletach i załadowanie ich na samochód wynosi mniej niż 1 godzinę. Całą pracę wykonuje jeden pracownik, a nie min 3 przez 4 godziny, jakby to miało miejsce w przypadku towaru do wydania luzem. Tym samym zamiast płacenia za 12 godzin magazynierów, zapłacisz za jedną godzinę.

Do tego dodatkowe koszta. Jakie? Różnica to około 600 złotych.

Dla załadunku towarów luzem koszty wynoszą ok. 1323 pln, na które składają się – koszty 12 roboczogodzin – 3 osoby pracują ok. 4 h., materiałów, pojawiających się często kosztów transportu – dodatkowego postoju samochodu.

Dla załadunku towarów na paletach koszty wynoszą ok. 720 pln, na które składają się – koszty 1 roboczogodziny, oraz koszt palet. Brak dodatkowych kosztów.

Jak łatwo można zauważyć, paletyzacja w naszym przypadku to ponad 600 zł oszczędności w porównaniu z jej brakiem. Jak do tego dodać konkretną ilość transportów w ciągu roku, to kwota ta znacznie się zwiększa.

Czym jest paletyzacja?

Korzyści paletyzacji

Tych jest sporo. Po pierwsze to wydajność załadunku czy rozładunku, która jest o wiele mniej czasochłonna niż załadunek „gruzu”, czyli towaru luzem.

Powyższe, co oczywiste przekłada się na mniejsze koszty przy jednoczesnej oszczędności czasu. Do tego oszczędności jakie zyskujesz na obsłudze spedycyjnej.

Na tym nie koniec! Paletyzacja to też sprawniejszy przepływ towarów na magazynie, zwiększone bezpieczeństwo personelu i łatwiejsza kontrola stocków magazynowych. Znacząco ułatwia transport, ale też zwiększa ochronę Twojego towaru poprzez odpowiednie jego zabezpieczenie.

Jeśli masz pytania lub już zdecydowałeś się, że kolejny transport będzie tylko z usługą paletyzacji – zgłoś się do nas. Nasz zespół zajmie się wszystkim i zabezpieczy Twój towar do transportu, a Ty będziesz mógł przeznaczyć czas i pieniądze na rozwój firmy.

Jeśli potrzebujesz wsparcia skontaktuj się z nami. DTA od ponad 30 lat pomaga importerom i eksporterom z całego świata.