Wynajem powierzchni magazynowej – 3 kwestie, na które warto zwrócić uwagę!

Wynajem powierzchni magazynowej – 3 kwestie, na które warto zwrócić uwagę!

Wynajem powierzchni magazynowej to z pozoru prosta sprawa, jednak może przysporzyć sporo problemów i jeszcze więcej wydatków. Jak tego uniknąć? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj trzy podstawowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę wybierając magazyn.

Magazyn idealny 

Jak wspominaliśmy wynajem powierzchni magazynowej to z pozoru prosta sprawa. Wystarczy w sieci znaleźć firmę, która świadczy tego rodzaju usługi, podpisać umowę i wysłać towar. Jednak może się okazać, że magazyn nie jest dostosowany do Twojego towaru, ten nie jest odpowiednio zabezpieczony przez co może ulec zniszczeniu lub magazyn nie daje możliwości zwiększenia wynajmowanej powierzchni, kiedy Twój biznes będzie się rozrastał.

Dlatego zanim podejmiesz decyzję po pierwsze określ swoje potrzeby. Co dokładnie mamy na myśli? Zastanów się, jakiej infrastruktury potrzebujesz, jakiej powierzchni, czy lokalizacja jest dla Ciebie ważna, a jak tak to jaka powinna być. Nie zapomnij też o klasie magazynu. Dzięki temu otrzymasz konkretne parametry i łatwiej będzie Ci znaleźć najbardziej odpowiadający Ci magazyn.

 

Na tym etapie pomocne będzie zadanie sobie kilku pytań:

 • Jaki rodzaj produktów planujesz przechowywać na wynajętej powierzchni?
 • Jakie wymagania musi spełniać magazyn np. mieć możliwość przechowywania towarów w niskiej temperaturze?
 • Jaka wielkość powierzchni zaspokoi potrzeby Twojej działalności?
 • Jakiego magazynu potrzebujesz – czy jest to magazyn wysokiego, średniego, niskiego składowania?
 • Jaka klasa magazynu Ciebie interesuje?

 

Równie ważne pytania jakie powinieneś sobie zadać to czy interesuje Cię tylko wynajem powierzchni magazynowej, czy coś więcej? Może również potrzebujesz biura? Może ważna dla Ciebie jest również obsługa zamówień i przyjęć towaru?

Jak bardzo zależy Tobie na dobrej infrastrukturze? Sprawdź czy hala znajduje się blisko dróg dojazdowych do kluczowych tras szybkiego ruchu. A może jest to drugorzędna potrzeba i bardziej zależy np. na bezpieczeństwie? Może obiekt powinien być monitorowany? A może dostępność 24h na dobę jest dla Ciebie istotna?

Im więcej pytań zadasz sobie na początku, tym łatwiej będzie Ci określić idealny dla Ciebie magazyn, który spełni Twoje oczekiwania.

Wynajem powierzchni magazynowej – koszty

Jeszcze na pierwszym etapie – czyli ustalaniu swoich potrzeb powinieneś zastanowić się nad kosztami. Te różnią się od lokalizacji, standardu magazynu i konkretnej firmy.

Bardzo często cena odgrywa kluczową rolę i jest to słuszna decyzja, jeśli oprócz niej magazyn spełnia wszystkie Twoje wymagania. Jeśli jest inaczej możesz zapłacić kilkakrotnie więcej niż zakładałeś. Dlaczego? Choćby z powodu straty czasu, a tym samym pieniędzy na szukanie nowej powierzchni magazynowej i całego transportu towaru, w czasie którego często musi być wstrzymana realizacja zamówień.

Dlatego zawsze oprócz ceny zapytaj o wszystkie ważne dla Ciebie kwestie.

Druga kwestia  – daj sobie wybór

Decydując się na wynajem powierzchni magazynowej warto dać sobie większy wybór. To znaczy nie ograniczać się do jednej firmy, zwłaszcza jeśli jest ona wybrana tylko na podstawie informacji z sieci.

Polecamy wybrać kilka, ale nie więcej niż pięć magazynów, które spełniają lub są blisko spełnienia wszystkich Twoich oczekiwań i wysłać do nich mail z zapytaniem o ofertę. Dzięki temu nie tylko dowiesz się więcej na temat powierzchni, którą chcesz wynająć ale też samej firmy – jak się komunikuje, ile trzeba czekać na odpowiedź itd. Dobra współpraca z magazynem to podstawa, która bezpośrednio przekłada się na Twój biznes.

Decydując się na konkretną firmę warto zastanowić się, czy konkretny magazyn spełni Twoje oczekiwania nie tylko teraz ale i za 5 lat.

Wynajem powierzchni magazynowej – negocjacje i umowa

Ostatnimi ważnymi kwestiami przy wynajmie powierzchni magazynowej są negocjacje i sama umowa. Na tym etapie zwróć uwagę na wszystko co dla Ciebie ważne, warto też negocjować niektóre punkty umowy, jeśli Ci nie odpowiadają lub jeśli możesz coś zyskać. Przykładowo zapłata z góry za rok lub podpisanie umowy na 5/10 lat mogą dać Ci świetną kartę przetargową w kwestii ceny.

 

Jeśli chodzi o samą umowę dokładnie ją przeczytaj. Tutaj powinieneś skupić się na kwestiach takich jak:

 • czas trwania umowy
 • czy jest to wynajem krótko czy długoterminowy
 • jakie koszty będziesz ponosić w związku z wynajmem
 • jakie opłaty są wliczone w wynajem
 • czy są dodatkowe koszty, a jak tak to jakie
 • jakie są warunki zerwania umowy

 

Wynajem powierzchni magazynowej często pozwala na zmniejszenie kosztów w firmie. Nie jest konieczny zakup czy budowa hali, zatrudnienie pracowników, ich szkolenia itd. Wydatki na ten cel możesz przeznaczyć na rozwój firmy, a z właściwym partnerem (magazynem) może być to jeszcze szybszy proces.

A jeśli szukasz rzetelnej i sprawdzonej firmy – napisz do nas. DTA od ponad 30 lat wspiera przedsiębiorców udostępniając im swoje powierzchnie magazynowe.

Magazyny DTA to magazyny klasy A ulokowane przy głównych ciągach komunikacyjnych. Oferujemy wynajem powierzchni na rzecz logistyki kontraktowej z pełną obsługą serwisu, jak i logistyki kontenerowej. W swojej ofercie mamy magazyny wysokiego składowania oraz z rozbudowanymi cross-dockami. U nas możesz dokonać przeładunków, jak i zleć wysyłki exportowe. Jeżeli poszukujesz powierzchni magazynowej do wynajęcia zapraszamy do współpracy.

Zapraszamy do kontaktu:

tel: 693 298 777
e-mail: magazyny@dta.com.pl