Jeśli sprowadzasz swój towar do Unii Europejskiej nie musisz płacić podatku VAT w momencie odprawy. Takie możliwości daje procedura 4200 w imporcie. A czym dokładnie jest i kiedy można ją zastosować? Zapraszamy do artykułu.
Procedura 4200 w imporcie – czym jest?
Co na naszym blogu?
Procedura 4200 w imporcie - czym jest?
Co to jest procedura 4200 w imporcie?
Jeśli sprawdzasz towary do Unii Europejskiej z krajów trzecich, jak Chiny, Kazachstan, czy USA musisz przejść odprawę celną. Ta kończy się koniecznością zapłacenia cła i podatku VAT. Co ważne masz 10 dni na uregulowanie należności podatkowej.
Możesz jednak odroczyć płatność za podatek VAT. Jak to zrobić? Wystarczy, że skorzystasz z procedury 4200, czyli uproszczonej metody rozliczania podatku VAT.
WAŻNE! Aby móc to zrobić odprawa celna musi być na terenie jednego z krajów członkowskich, a towar musi także trafić do kraju UE, ale innego niż ten, gdzie została przeprowadzona odprawa celna.
Jak to wygląda w praktyce?
Prościej wytłumaczymy to na przykładzie.
Załóżmy, że importujesz towar z Wielkiej Brytanii do Polski, a odprawę celną przeprowadzasz w Holandii.
Gdy towar przybywa do Holandii, rozpoczyna się proces odprawy celnej. W ramach tej procedury składasz deklarację celną, podając istotne informacje, w tym zastosowanie procedury 4200. Warto zaznaczyć, że VAT nie jest pobierany w momencie odprawy celnej w Holandii, co jest istotnym aspektem procesu.
Następnie towar jest transportowany do Polski, gdzie ostatecznie zostanie sprzedany. Dopiero w Polsce, w momencie sprzedaży, następuje rozliczenie VAT. Jest to też zakończenie całego procesu importu.
Jakie wymagania musisz spełniać i jakie dokumenty posiadać, aby skorzystać z 4200?
Aby skorzystać z procedury 4200 w imporcie musisz spełnić określone wymagania i posiadać odpowiednie dokumenty. Co dokładnie?
Po pierwsze jest to rejestracja VAT w kraju UE, do którego importowany jest towar, co umożliwia prawidłowe rozliczenie podatku. W naszym przypadku byłaby to Polska.
Po drugie – w zależności od specyfiki kraju UE, gdzie zostanie przeprowadzona odprawa, może być wymagane uzyskanie zezwolenia na korzystanie z procedury uproszczonej.
Do tego musisz posiadać pełną dokumentację handlową, w tym faktury, kontrakty i dokumenty transportowe. A deklaracja celna powinna być wypełniona zgodnie z przepisami kraju odprawy i zawierać informacje o stosowanej procedurze.
Tak więc musisz być świadomy, że staranna ewidencja transakcji, w tym ścieżka przesyłki, dokumenty celne i informacje o sprzedaży, są kluczowe do dokładnego rozliczenia VAT w kraju przeznaczenia.
A czy warto?
Korzyści z zastosowania procedury 4200 w imporcie
Jak wspominaliśmy to przede wszystkim odroczenie podatku VAT. Rozliczasz go w późniejszy terminie w kraju przeznaczenia towarów i to dopiero w momencie sprzedaży. Dzięki temu zyskujesz ułatwienie w przepływie towarów, a także większą płynność finansową.
Dodatkowo procedura 4200 upraszcza do minimum formalności importowe, co zmniejsza koszty. Nie musisz też składać deklaracji tranzytowej.
Znacznie łatwiej również będzie Ci sprzedać towar, ponieważ ten będzie już oclony. Na koniec – nie musisz zostać płatnikiem VAT w kraju, gdzie przeprowadzana będzie odprawa celna.
Jeśli coś dla Ciebie brzmi skomplikowanie lub chcesz skorzystać z procedury 4200 w imporcie i potrzebujesz wsparcia w tym zakresie – zgłoś się do nas. Nasi eksperci przeprowadzą Cię przez cały proces.